Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Sayğac cxemlərinə müdaxilə edən istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
Şəki elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı 65 istehlakçının (bunun 52 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 361,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 262,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 21,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 38 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 126 qayda pozuntusu (bunun 101 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək 626,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 412,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 37,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 71 faizdən artıq hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, ötən il ərzində isə burada 780-ə yaxın (bunun 700-ə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 2 milyon 881,1 min kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 663,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 172,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 20 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qax EŞ-dən əldə edilən məlumata görə isə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı 9 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 11,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 700 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 45 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində burada 16 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 57,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ilin aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Sonda onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada ötən il ərzində keçirilmiş reydlər nəticəsində 120-ə yaxın istehlakçının qayda pozması faktı aşkar edilərək 189,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 98,1 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 11,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.

A lot of work were implemented in the line of preventing of violations of rule during use of electric power and measures in the line of it continued. Much more hard measures are carried out against these type of consumers.
According to the information given by “Shaki” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 65 consumers (52 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot –checks in February of the current year. And more than 217 00 manat use value of more than 3617 00 kWh (2626 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 38 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 126 violations of rule were observed during 2 months of the current year (101 of them belongs to private consumer group) and more than 375 00 manat use value of about 6262 00 kWh (4126 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 71 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, damages were discovered at meter complete of about 780 consumers (about 700 of them belongs to private consumer group) and about 1729 00 manat use value of more than 2 million 8811 00 kWh (about 1 million 6639 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 20 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Gakh” EN, violations of rule of electric power of 9 consumers were discovered and relevantly acted in February of the current year. As a result of it, more than 700 manat use value of more than 117 00 kWh loosed electric power was restored. More than 45 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 16 infringements were observed during 2 months of the current year and more than 34 00 manat use value of about 571 00 kWh loosed electric power was restored. Beside repaying of this sum as a result of carrying out purposeful measures, some part of the debtor debts was also repaid.
It should be noted that, violations of rule of electric power of 120 consumers were discovered and more than 113 00 manat use value of about 1897 00 kWh (more than 98100 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. As a result of carried out measures the payment of this sum was repaid.