ELEKTRİK ENERJİSİNƏ TƏLƏBAT DOLĞUN ŞƏKİLDƏ ÖDƏNİLİR
"Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi"-nin (REŞ) xidməti ərazisinə daxil olan elektrik şəbəkələrində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər bölgənin enerji təsərrüfatında dayanıqlığı daha da artırıb. Müəssisədən bu haqda “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verərkən bildirdilər ki, region əhalisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində yüksək nailiyyətlər əldə edilib.
Mənbədən bildirilmişdir ki, REŞ-də elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Belə ki, 110 kV-lik I-II "Şəki", I-II "Zaqatala", "İsmayıllı", II-III " Qəbələ" elektrik verilişi xətlərində 927 ədəd izolyator yeniləri ilə əvəz edilib. 35 kV-lik "Taxılçılıq" hava xəttində 2 ədəd travers dəyişdirilib. Həmçinin 35 kV-lik "Şorsu", "Aşağı Göynük", "Oğuz" hava xətlərinin yağ açarları, 110/35/10 kV-lik "Şəki" yarımstansiyasının 1 və 2 saylı transformatorlarının 35/6 kV-lik giriş açarları təmir edilib. 35/10 kV-lik "Nij" yarımstansiyasında 2,5 MVA gücündə ikinci transformatorun sxemə qoşulması üçün hazırlıq işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, cari ilin əvvəlindən mart ayının ortalarına qədər Balakən rayonunda 10-0,4 kV-lik xətlərdə 150 ədəd, Zaqatalada 110 ədəd, İsmayıllıda 38 ədəd ağac dayaq, 15 ədəd dəmir-beton dayaq yenisi ilə əvəz edilib. Bundan başqa, İsmayıllıda 110 kV-lik “Qubaxəlilli” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik "Sovxoz" hava xəttinin trassası yenidən qurulduğu üçün 44 ədəd yeni dayaq basdırılıb. Həmçinin qaçqın və məcburi köçkünlərin istifadə etdikləri elektrik enerjisinin uçotunun dəqiqləşdirilməsi üçün “Şəki” REŞ-in xidməti ərazisində bu ilin əvvəlindən 1220 ədəd müasir tipli elektron sayğac quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, bu il qış özünün sərt üzünü göstərdi, temperatur son yüz on ildə ən minimal həddə düşdü, intensiv yağan qar gündəlik həyatda bir çox problemlərə səbəb oldu. Lakin sözügedən müəssisənin xidməti ərazisinə daxil olan elektrik şəbəkələrində elektrik enerjisi təminatı ilə bağlı heç bir ciddi problem müşahidə olunmadı. İstehlakçılar əvvəlki kimi, fasiləsiz olaraq elektrik enerjisi ilə təchiz olundular. Bütün bunlar həmin elektrik şəbəkələrində çalışan insanların 2011-2012-ci ilin payız-qış mövsümü ilə əlaqədar nəzərdə tutulan tədbirlər planını lazımi səviyyədə yerinə yetirdiyini göstərir ki, bu da öz bəhrəsini verir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, hazırda yurdumuza bahar qədəm qoyub. Yaz fəsli ilə əlaqədər “Şəki” REŞ-də bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər yerinə yetirilib. Yaz aylarında sel daşqınları ilə əlaqədar bütün çay yataqlarının ərazilərindən keçən xətlərin dayaqları yoxlanılıb və təhlükə yarada biləcək dayaqların dibi bərkidilib. Bu məqsədlə 110 kV-lik III "Qəbələ" hava xəttində 120 saylı, 110 kV-lik I "Qəbələ" xəttində 50 saylı, 110 kV-lik I-II "Zaqatala" xəttində 284 saylı, 35 kV-lik "İvanovka" hava xəttində 19 saylı, 110 kV-lik "İpək kombinatı" hava xəttində 13 saylı anker dayağın dibi bərkidilib.
Yeri gəlmişkən, bayram günlərində REŞ-in xidməti ərazisinə daxil olan elektrik şəbəkələrində istehlakçıların tələbata uyğun elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilib və nəticədə istehlakçıların bayram günlərində elektrik enerjisinə artan tələbatları dolğun şəkildə ödənilib və bu istiqamətdə heç bir problem müşahidə olunmayıb.

ELECTRIC POWER REQUIREMENT IS SUBSTANTIALLY SUPPLIED
Carried out purposeful measures at electric networks was increased stability of Shaki Regional Electric Networks. According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, high results were achieved in supplying of the region people with quality and regular electric power.
As the source informed, capital and maintenance repair work were implemented at s/s in order to strengthening of stability of electric power at REN. So that, 927 insulators were substituted with new ones at the I – II “Shaki” TL by 110 kV, the I – II “Zagatala”, “Ismayilli”, the II – III “Gabala” TL. Two traverses were changed at “Takhilchilig” TL by 35 kV. At the same time, oil circuit breakers of “Shorsu”, “Ashaghi” “Goynuk”, “Oghuz” TL by 35 kV, entry breakers by 35/6 kV of the transformer number 1 and 2 were repaired at “Shaki” s/s by 110/35/10 kV. Preparation work were carried out for connection of the II transformer to scheme by 2,5 MVA at Nij s/s by 35/10 kV.
Lets` noted that, 150 stands at the lines by 10-0,4 kV, 110 ones at Zagatala, 38 at Ismayilli were substituted with new ones. In spite of that, 44 new stands were grounded for reconstruction of trace of “Sovkhoz” TL by 10 kV. 1220 modern type electron meters were constructed at “Shaki” REN for specifying of electric power account used by refugees.
Lets` noted that, winter was very severe, the temperature was decreased to minimum in comparison with last hundred years, intensively snowing creates some problem in daily life. But, there were not observed any serious problem at electric network belonging to mentioned enterprise. The consumers were supplied with stabile and without interval electric power as previous.
Lets` also noted stressing to the source, at present, spring is coming. Measures were carried out in the line of preparation work at “Shaki” REN. Anchor number 120 at “Gabala” TL by 110 kV, number 50 at the I “Gabala” TL, number 284 at the I – II Zagatala TL by 110 kV, number 19 at “İvanovka” TL by 35 kV, number 13 at “Ipek kombinati” by 110 kV were grounded.
By the way, relevant measures were implemented for supplying of the consumers with electric power and as a result of it, electric power requirement was supported and any problem was not observed in the line of it at electric networks belonging to REN.