Bakı şəhəri və Bakıətrafı qəsəbələrin, ümumilikdə isə Abşeron yarımadasının elektrik enerjisi təchizatında “Şimal Elektrik Stansiyası” mühüm rol oynayır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Şimal” ES-də əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə ötən illərdə olduğu kimi cari ilin ötən səkkiz ayı üzrə də texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir və cari ilin ötən səkkiz ayında sözügedən stansiyada 1 milyard 566,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki,  cari ilin avqust ayında isə burada istehsal 172,8 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək onu da bildirdi ki, mövsümə hazırlıq üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər qrafik üzrə davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, "Şimal" ES-in inkişaf proqramı ölkə prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Artıq müəssisədə sayca ikinci 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisi qrafikə uyğun davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, icrasına başlanan layihənin müvəffəqiyyətlə başa çatdırılması  stansiyanın əhə­miyyətini daha da artıracaq, ener­jisistemin dayanıqlığına və ölkənin enerji təhlükəsizliyinə töhfəsini verəcəkdir.

Baku and its suburbs, while the supply of electricity in the Absheron Peninsula, "Shimal power power" plays an important role.
"Azerenergy" SC Department of Energy Production According to the press service of the "North" stable and efficient operation of the main and auxiliary equipment associated with the action plan was developed and implemented. As a result of eight months of this year, as in previous years has been the high technical and economic indicators. The station operates normally dispatch schedule and the station eight months of this year to 1.5662 billion kWh of electricity was established billion.
It notes that in August of this year, production totaled 172.8 million kWh.
It should be noted that the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, the fixed operation and maintenance of electrical power as a result of targeted measures to raise the level of production has been achieved in other technical indicators.
As a result of activities undertaken The source also said that in the evaluation of the season in preparation for the planned work is continuing on schedule and other arrangements.
Incidentally, the ES-development program "North" in the country under the leadership of President Ilham Aliyev successfully continues today. Second MW power unit in the plant construction continues on schedule 409.
Finally, it should be noted that the successful completion of the nuclear power plant project launched to further increase energy security and contribute to the stability of the importance of power.