Enerjisistemin səmərəli fəaliyyəti üçün lazımi təminatlar yaradılır, elektrik enerjisinin istehsalı və ötürülməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində çox böyük işlər görülüb. İrimiqyaslı yeni layihələr həyata keçirilib və hazırda da bu istiqamətdə işlər uğurla davam etdirilir. Belə layihələrdən olan generasiya gücləri arasında məxsusi yerə malik “Səngəçal Elektrik Stansiyası”  dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir. Ötən il ərzində burada istehsal olunaraq sistemə ötürülən elektrik enerjisinin miqdarı 1 milyard 245,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 11,5 milyon kilovatsaat çoxdur.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisədə 129 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 467 min kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə burada 249,3 milyon kilovatsaatdan artıq  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, ötən ildə olduğu kimi cari ilin iki ayında da digər texniki-iqtisadi göstəricilər üzrə də yüksək nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, stansiyada bütün işlər günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Hazırda fəaliyyətdə olan aqreqatlar işlək vəziyyətdədir. Stansiyada istismar edilən aqreqatların işləmə rejiminə uyğun olaraq, hər maşının 500 saatlıq iş müddəti başa çatdıqdan sonra onlara texniki baxış keçirilir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlar operativ şəkildə aradan qaldırılır və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılır.
Son üç ayda görülmüş təmir işləri barəsində mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, aqreqatlarla yanaşı əsas və köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü  300 MVt olan bu elektrik stansiyası 18 aqreqatdan ibarətdir.   Bu stansiyanın digər stansiyalardan fərqi ondadır ki,  burada əsas yanacaq kimi qaz və mazutdan, keçid proseslərində isə dizel yanacağından istifadə edilir.

Necessary guarantee is created for productive  activity of energy system, a lot of measures were implemented in the line of improving of electric energy production and transmission. Large scale new projects were carried out and at present work in the line of it is successfully continued. One of these type of projects is “Sengachal Power plant”. About  1 milliard 245,2 million kWh electric  power was produced there during last year and it is 11,5 million kWh more than predicted.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 129 million kWh electric power was produced at the enterprise in February of the current year and it is 467 thousand more than predicted.
Lets` noted that, more than 249,3 million kWh electric power was produced there during two months of the current year.
Under other information given by the source, high results were achieved under other technical indicators during two months of the current year as last year.
It should be noted that, all work are in high level. At present, units are in normal work regime. Technical service is operated, after finishing of 500 hour work time of each machine in accordance to work regime of units put into operation at the power plant. At this time, discovered damages are operatively implemented.
According to the information given about carried out repair work during last three months, beside the units, repair work was implemented at main and subsidiary equipments.
Fire safety is also in the center of the attention. The territory of power plant and s/s were cleaned of dry grass, fire extinguisher means were controlled. At the same time, fire technical – minimum and against accident trainings were carried out  under the graphic.
Lets` remind that, the power plant total power by 300 MW is consisting of 18 aggregates.
The main difference of this power plant is that, gas and black oil is used as main fuel, diesel is used in crossing processes.