Şirvan elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 2 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 10,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 650 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğ tamamilə ödənilmiş və eyni zamanda ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində müəssisə üzrə 7 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 31,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğ tamamilə ödənilmiş, eyni zamanda ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Astara EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 11 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 26,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 48 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
O da qeyd edilməlidir ki, cari ilin iki ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 23 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 84,3 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 5,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 27 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

ILLEGAL USE OF ELECTRIC POWER IS PREVENTED
Capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and regular electric power and prevent of any problem will be happen in the future. And it plays the main role in preventing of interferes to meter schemes.
According to the information given by “Shirvan” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 2 consumers were discovered at the enterprise in February of the current year and more than 650 manat use value of about 109 00 kWh loosed electric power was restored and at the same time, some part of the debtor debts of last months were also repaid.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 7 consumers were discovered during two months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 19 00 manat use value of 312 00 kWh loosed electric power was restored. As a result of carried out measures, the payment was totally repaid, at the same time, some part of the debtor debts of last months were also repaid and relevant measures are carried out in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Astara” EN, violations of rule of electric power of 11 consumers were discovered at the enterprise service territory in February of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 16 00 manat use value of more than 265 00 kWh loosed electric power was restored. More than 48 % of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted that, 23 violations of rule were discovered and relevantly acted. As a result of it, about 51 00 manat use value of 843 00 kWh loosed electric power was restored. More than 27 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are carried out in the line of repaying of the remainder sum.