Digər EŞ-lərdə olduğu kimi “Beyləqan” və “Kürdəmir” elektrik şəbəkələrinin əməkdaşları tərəfindən elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Beyləqan elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə,  cari ilin ötən iki ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 84 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 204,5 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 12,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 80 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 340-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib olunmuşdu. Nəticədə 1 milyon 525,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 91,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Kürdəmir EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin ötən iki ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 110-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək aktlar tərtib edilmişdi. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 1 milyon 4,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 60,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 13 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, burada 2011-ci il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 970-ə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 4 milyon 706,6 min kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 282,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 42 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, hər iki müəssisədən (Beyləqan və Kürdəmir EŞ-lərdən) qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda  aşkar edilmişdir.

Illegal use of electric power is prevented in time by the collaborators of “Beylagan” and “Kurdamir” electric networks as at other EN and relevant measures are implemented against them.
According to the information given by “Beylagan” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 84 consumers were discovered at the enterprise service territory during 2 months of the current year. Discovered violations of rule were relevantly acted and more than 122 00 manat use value of about 2045 00 kWh loosed electric power was restored. More than 80 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Lets` noted that, the damages were observed at meters of more than 340 consumers and relevantly the statements were drawn up. As a result of it, more than 915 00 manat use value of about 5252 00 kWh loosed electric power was restored. About 66 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Damages were discovered at meter completes of more than 110 consumers during carried out spot – checks at “Kurdamir” EN within two months of the current year. And more than 602 00 manat use value of about 1 million 44 00 kWh loosed electric power was restored. About 13 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Lets` also noted that, damages were noted at meter compete of 970 consumers and more than 2823 00 manat use value of more than 4 million 7066 00 kWh loosed electric power was restored during 2011. More than 42 of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, under the information given by both enterprises (“Beylagan” and “Kurdamir” EN), there are still observed use of electric power with the edge line and the most of violations of rule were observed at private consumer group.