Ötən ili digər elektrik şəbəkələri (EŞ) kimi “Göyçay” EŞ üçün də uğurlu saymaq olar. İl ərzində rayon üzrə 98 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehlak olunub. Bu isə 2010-cu illə müqayisədə 11 milyon kilovat-saat çoxdur. Lakin görülmüş tədbirlər nəticəsində itkilərin nisbətən azaldılmasına, enerjinin faydalı hissəsinin artımına nail olunub.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir.
Bildirək ki, tələbatçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunmasını yerinə yetirmək məqsədilə 126 kilometr uzunluğunda 0,4 və 10-kV-lik elektrik verilişi xətti əsaslı və cari təmirdən çıxarılıb. Transformatorlardan 62-si yerində təmir edilib, 28 transformator isə əsaslı təmirdən sonra yerinə quraşdırılaraq istismara verilib. 57 ədəd dayaq yenisi ilə əvəzlənib.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına qarşı mübarizə tədbirləri də gücləndirilib. Mövcud qaydaların pozulması ilə bağlı ötən il 262 akt tərtib edilib və nəticədə itirilmiş elektrik enerjisinin 125,8 min manat məbləğində istehlak dəyəri bərpa olunub.
Hazırda Göyçay rayonunda enerji satışı işinin təkmilləşdirilməsi üzrə pilot layihə həyata keçirilir. Qazanılmış uğurlu nəticələr digər rayonlarda tətbiq olunur. Bununla əlaqədar şəbəkədə itkilərin azaldılması, enerjinin dəyərinin tam toplanılması üçün kompleks tədbirlər planı işlənib hazırlanıb.

LOSSES ARE DECREASED
Last year was also successful for “Goychay” EN as for other electric networks (EN). 98 million kWh electric power was produced under the region during a year. It is 11 million kWh more in comparison with 2010. But as a result of carried out measures, losses were comparatively decreased, useful part of energy was increased.
It was noted in the information given by mentioned enterprise to the press – release of “Azerenergy” JSC.
So that, TL in 126 km by 0,4 and 10 kV was capital and maintenance repaired in order to supply the consumers with quality and stabile electric power. 62 of the transformers were repaired, 28 of them were capital repaired and put into operation. 57 stands were substituted with new ones.
Lets` noted that, struggling measures against illegally use of electric power were strengthened. Last year 262 statements were drawn up in the line of violations of rule and as a result of it, use value of 1258 00 manat use value was restored.
At present, pilot project was carried out in accordance to improve of energy sale. Achieved successful results are applied at other regions.