Ölkə energetikasının flaqmanı sayılan “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nda həmişə olduğu kimi 2015-ci ilin ötən 8 ayı da  uğurla yekunlaşıb. Hesabat dövründə enerji blokları və avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində qrafikə uyğun işlər davam etdirilmişdir. Bununla yanaşı, texniki tələblərə uyğun olaraq aparılmış profilaktiki yoxlama və sazlama-sınaq işləri nəticəsində stansiyada enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimləri təmin edilib. Dispetçer yük qrafikinə əməl olunmaqla enerji istehsalı üzrə verilən  tapşırıqlar artıqlamasilə yerinə yetirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Səhmdar Cəmiyyətin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin 8 ayı ərzində 5 milyard 410 min kilovatsaata yaxın elekrtik enerji istehsal edilərək ölkə enerjisisteminə ötürülüb. O cümlədən, nur istehsalçıları caril ilin avqust ayında isə 743,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerji istehsal ediblər.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sözügüdən dövrdə də elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Qeyd edək ki, hazırda stansiyada dispetçer yük qrafikinə uyğun olaraq sutka ərzində orta hesabla 25-27 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi “Azərbaycan İES”in də normal fəaliyyətini davam etdirməsi üçün  tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun olaraq, son üç ay ərzində stansiyanın avadanlıqlarında əsaslı təmir, eyni zamanda tikinti işləri də davam etdirilmişdir. O cümlədən, 2 saylı enerji blokunda əsaslı təmir işləri başa çatdırılmış, 1 saylı enerji blokunda isə başlanmış əsaslı təmir işləri davam etdirilir.  Bundan əlavə digər köməkçi istehsalat sahələrində avadanlıq, bina və qurğularda təmir-profilaktika işlərinin aparılması nəzərdə tutulmuş və hazırda bu işlərə start verilmişdir.

AZERBAIJAN TPP: THE RESULTS ARE SUCCESSFULLY
Considered the flagship of the country's energy sector, "Azerbaijan TPP" in the last 8 months of 2015, as always successful. During the reporting period, power units and equipment to improve the technical and operational level, is still on schedule. Furthermore, in accordance with the technical requirements of maintenance inspection maintenance and testing of the power plant, resulting in stable and efficient powertrain and working conditions have been provided. Following the instructions in the production of energy graphics dispatching it was performed.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC the Department of Energy Production Joint Stock Company, the station within 8 months of the current year 410 kWh of electricity production at 5 billion flowed energy system country. In particular, manufacturers of light current 743,3 million kilowatt-hours of electricity were produced in August.
Improving the efficiency of equipment and electricity transmission and distribution systems, hard work, and as a result of targeted measures to raise the level of the said period, the production of electricity has been achieved in other technical indicators.
Note that at present, according to the schedule departure station on average 25-27 million kWh of electricity per day is done.
The source also said that, as in all areas of the energy system of Azerbaijan "power" in order to maintain the normal operation to the maintenance schedule has been drawn up in accordance with factory refurbished equipment in the last three months, construction work continued at the same time. In particular, the repair work was completed unit number 2, number 1 unit began repair work is carried out. In addition to production sites other auxiliary equipment, buildings and facilities provided for maintenance work, and now, this work has already begun.