“Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda bildirilir ki, təmir-bərpa işlərinin yüksək səviyyədə aparılması şəbəkənin texniki avadanlıqlarının dayanıqlığının təmin olunmasında mühüm rol oynayıb. Görülən işlərə nümunə olaraq 110 kilovoltluq "Qala" və 220 kV-lik "Hövsan" yarımstansiyaları arasında 2 ədəd 110 kV-lik iki dövrəli III və IV "Qala" xətlərinin çəkilməsi, bundan başqa, I və II "Qala" xətlərində yenidənqurma tədbirlərinin həyata keçirilməsi, I və II "Zığ" xəttindəki dayaqların daha keyfiyyətliləri ilə əvəz olunması göstərilə bilər. Eyni zamanda, 500 kV-lik "Abşeron" və 220 kV-lik "Xırdalan" yarımstansiyaları arasında olan 220 kilovoltluq III və IV "Abşeron" hava xətləri bütünlüklə yenilənib. I "Şirvan" və II "Maştağa" hava xətlərində əlavə dayaqların qoyulması da görülən işlər sırasındadır.
Qeyd edək ki, 220 kilovoltluq "Zabrat" yarımstansiyasında son tamamlama işləri gedir və bu obyektin cari ilin ortalarında istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, hazırda Bayıl qəsəbəsi ərazisində inşa olunan 110 kV-lik "Bayıl" yarımstansiyasında da ümumi gücü 240 MVA olmaqla, 3 ədəd 80 MVA-lıq transformatorların quraşdırılması planlaşdırılır.
Onu da qeyd edək ki, REŞ-in balansına daxil olan obyektlər üzrə yenidənqurma işlərinin aparılmasına da ciddi diqqət yetirilir. "Səngəçal" yarımstansiyasında avadanlıqlar əsasən yeniləri ilə əvəz olunub. Yalnız I və II “Ələt” xətlərini əlaqələndirən 2 ədəd yağ açarının quraşdırılması qalır ki, bu istiqamətdə də zəruri tədbirlər görülür. "Müşfiq" yarımstansiyasında da işlər əsasən yekunlaşıb. Orada quraşdırılması nəzərdə tutulan 250 MVA gücündə əlavə transformator alınıb. Bu transformator da şəbəkəyə qoşulduqdan sonra yarımstansiyanın imkanları daha da genişlənəcək.
Yeri gəlmişkən, bu günlərdə Almaniyanın "Siemens" şirkətinin istehsalı olan, hər birinin gücü 250 MVA-lıq 3 ədəd transformator alınıb. Onların yeni tikilən 220 kV-lik "Böyükşor" yarımstansiyasında quraşdırılması nəzərdə tutulur. Bu yarımstansiyanın işə düşməsi “Hövsan” xətlərində, o cümlədən daha çox yüklənmə zərurəti yaranan EVX-lərdə yüklərin digər xətlərə paylanmaqla azaldılması baxımından əhəmiyyəti rol oynayacaqdır.

STABILITY OF NEW S/S WILL BE MUCH MORE INCREASED
According to the information given by “Absheron Regional Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, carrying out of repair – restoration work in high level was played important role in supplying of stability of technical equipments of the network. Installation of two circuit the III and IV Gala lines by 110 kV between Gala s/s by 110 kV and “Hovsan” s/s by 220 kV, in additional, implementing of reconstruction work at the I and II Gala lines, substituting of the stands at the I and II “Zigh” lines are included to these type of measures. At the same time, the III and IV Absheron TL by 220 kV between “Absheron” s/s by 500 kV and “Khirdalan” s/s by 220 kV were totally renewed. Construction of additional stands at the I “Shirvan” and the II “Mashtagha” TL are also belonging to these type measures.
Lets` noted that, last completing work is carried out at “Zabrat” s/s by 220 kV and put into operation of this object is planned in the middle of the current year. At the same time, construction of three transformers by 80 MVA total power by 240 MVA are planned at “Bayil” s/s by 110 kV.
Carrying out of reconstruction work at the objects belonging to REN balance are also in the center of the attention. The equipments were mainly substituted with new ones at “Sengechal” s/s. Construction of 2 oil circuit breakers, connected the I and II “Alat” lines are also planned. Construction of additional transformer by 250 MVA is intended.
By the way, 3 transformers each by 250 MVA were bought by Germany company Siemens. Construction of these transformers is planned at the territory of “Boyukshor” s/s by 220 kV. Put into operation of this s/s will be play the main role in “Hovsan” lines.