OPERATİV TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLİB
“Zərdab Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) istismar səviyyəsini daha da yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə ötən il və cari ilin yanvar ayında bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda bildirilir ki, bu müddət ərzində 10 kV-lik hava xətlərində 26,5 kilometr, 0,4 kV-lik hava xətlərində isə 35,4 kilometrdən artıq hissəsində təmir işləri aparılıb, transformatorlara isə tələb olunan miqdarda yağ əlavə edilib. Hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib. Rayonun "Sovxoz" adlanan, məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı yaşayış sahəsində 100 kVA gücündə transformator quraşdırılıb, yeni hava elektrik verilişi xətləri çəkilib.
Qeyd edək ki, şəbəkənin təmirçilər qrupu “Əlvənd” və “Seyidlər” yarımstansiyalarında artıq yüklənən güc transformatorlarını daha güclü 4 MVA-lıq transformatorla əvəz ediblər. Nəticədə istehlakçılara daha da keyfiyyətli elektrik enerjisinin verilişi bərpa olunub. 35/10 kV-lik "Əlvənd" yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik 2-ci "Kənd" hava xəttinin yağ açarı yuva ilə birlikdə dəyişdirilərək vakuum açarla əvəz edilib. Həmçinin 35/10 kV-lik yarımstansiyaların avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri aparılıb, tələbatı olan avadanlıqlara transformator yağı əlavə edilib.
Mənbədən o da bildirilir ki, qarlı-şaxtalı günlərdə enerji təchizatının dayanıqlığını təmin etmək üçün bir sıra operativ tədbirlər də həyata keçirilib. Belə ki, rayonun qaz-istismar sahəsinin həyətində məskunlaşan əhaliyə və digər istehlakçılara xidmət edən 160 kVA gücündə transformator ehtiyatda olan 250 kV-lik, Güleyxanlı kəndindəki 60 kVA gücündə transformator isə 100 kVa-lıq transformatorla əvəz edilib. Rayonun Bəyimli qəsəbəsi ərazisindəki 100 kVa-lıq, Qoşaoba ərazisindəki 63 kVA-lıq, Allahqulubağı kəndindəki 160 kVA-lıq transformatorlar ifrat yükləndikləri üçün sıradan çıxdıqlarına görə "İmişli REŞ" MMC-nin təmir sexində bərpa edilərək öz yerlərində quraşdırılıb. Bundan əlavə, rayonun müxtəlif ərazilərində istismara yararsız hala düşən anker və aralıq dayaqlar, habelə ağac dayaqlar dəmir-beton dayaqlarla əvəz edilib.
Yeri gəlmişkən, cari ilin yanvar ayında 50 min kilovat-saatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilib.
“Kürdəmir” EŞ-də də energetiklər xidmət sahəsində irəliləyişə nail olublar. Belə ki, şəbəkənin xidməti ərazisində 3,5 kilometr uzunluğunda 1 ədəd 6 kV-lik, 500 km-dən çox uzunluqda 39 ədəd 10 kV-lik və 680 km-ə yaxın uzunluqda 86 ədəd 0,4 kV-lik hava xətləri, 735 ədəd 6-10/0,4 kV-lik transformator məntəqələri mövcuddur. Ötən il elektrik təsərrüfatında avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsini normal saxlamaq istiqamətində nəzərdə tutulan tədbirlər planı həyata keçirilib.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 110/10 kV-lik "Kürdəmir" yarımstansiyasında 9 ədəd köhnə yağ açarının müasir tipli eleqaz açarlarla əvəz olunmasına başlanılıb və indiyədək 4 ədəd eleqaz tipli vakuum açarı quraşdırılaraq istismara verilib. Şəbəkənin balansında olan transformatorlardan 114 ədədi təmirdən çıxarılıb. Rayonun müxtəlif ərazilərində abonentlərin həyətindən keçən elektrik xətlərindən 3 min metrə qədəri SİP kabeli ilə əvəz edilib.

OPERATIVE MEASURES WERE CARRIED OUT
Some measures were implemented at “Zardab Electric Network” (EN) in order to improve the exploitation level.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 26,5 km part at the line by 10 kV, more than 35,4 km part at the line by 0,4 kV were repaired and necessary quantity oil was added to the transformers. The trace of TL was cleaned of green mass. The transformer by 100 KVA was constructed at Sovxoz territory where refuges lived and new TL were installed.
Lets` noted that, the transformers were substituted with much more powerful ones by 4 MVA by the repairmen of the network at “Alvend” and “Seyidler” s/s. As a result of it, much more quality electric power supply of the consumers was restored. Oil circuit breaker of the II “Kend” TL by 10 kV coming out of “Alvend” s/s by 35/10 kV was substituted with vacuum breakers. At the same time, capital and maintenance repair work were implemented at the equipments of s/s by 35/10 kV, transformer oil was added to necessary equipments.
As the source informed, some operative measures were carried out in order to supply the stability of electric energy during winder days. So that, the transformer by 160 KVA was substituted with one by 250 kV and the transformer 60 KVA was substituted with one by 100 KVA at Guleykhali village. The transformer by 100 KVA at Beyimli settlement, transformer by 63 KVA at Goshaoba territory, transformer by 160 KVA at Allahgulu village were extreme loaded and were out of service, that is why they were repaired at the workshop of “Imishli REN” LLC. In additional, some anchors and mid stands, wooden stands were substituted with iron – concrete ones.
By the way, use value of more than 50 thousand kWh loosed electric power was restored in January of the current year.
Progress was achieved at “Kurdamir” EN. So that, there are one TL by 6 kV in 3,5 km length, 39 TL by 10 kV in more than 500 km, 86 TL by 0,4 kV in about 680 km length and 735 TP by 6-10/0,4 kV. Measures plan were carried out in the line of normally save of technical – exploitation level at electric economy during last year.
It should be noted that, substituting of 9 old oil circuit breakers with modern type ones at “Kurdamir” s/s by 110/10 kV and 4 ones were substituted with vacuum ones till today. 114 transformers were repaired at the network balance. About 3 thousand meter cable crossing of subscribers yard of different regions were substituted with SIL type ones.