Salyan Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 72 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 328 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ilin aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 1030-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 3 milyon 998,2 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 24 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan qisminin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Lənkəran EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 38 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 91,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 55 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı 447 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 2 milyon 206,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 72 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə hər iki mənbədən əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Yeri gəlmikən, sözügedən müəssisələrin də daxil olduğu “Şirvan” REŞ (buraya yuxarıda qeyd edilən müəssisələrlə yanaşı “Şirvan”, “Neftçala”, “Hacıqabul”, “Cəlilabad”, “Biləsuvar”, “Masallı”, “Yardımlı”, “Lerik” və “Astara” EŞ-ləri də daxildir) üzrə isə cari ilin yanvar ayında 230-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 235,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 74,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 55 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

Capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points, TL in order to supply quality and regular electric power for the consumers, prevent of any problem can happen in the future. And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Salyan Electric Network” (EN) to the press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 72 consumers were discovered at the enterprise territory in January of the current year. Discovered infringements were acted and use value of more than 328 thousand kWh loosed electric power was restored. Beside repaying of this sum, some part of the debtor debts were also repaid during the accounting period.
Lets` noted that, the defects were observed at meter complete of more than 1030 consumers. Use value of 3 million 9982 00 kWh loosed electric power was restored. About  24%  of this sum was repaid and relevant measures are  carried out in the line of  repaying of remainder sum.
Under the information given by “Lenkaran” EN, violations of rule of electric power of 38 consumers were observed at the enterprise territory in January of the current year. Discovered infringements were acted and more than 54 00 manat use value of about 914 00 kWh loosed electric power was restored. About 55 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 447 infringements were discovered during carried out spot – checks within last year. As a result of it, use value of  2 million 20066 00 kWh loosed electric power was restored. About 72 % of this sum was repaid and relevant measures are  carried out in the line of  repaying of remainder sum.
Under the information given by the source, there are still observed use of electric power by  the edge line.
By the way, more than 230 infringements were discovered under “Shirvan REN” (beside above mentioned enterprises, “Shirvan”, “Neftchala”, “Hajigabul”, “Jalilabad”, “Bilasuvar”, “Masalli”, “Yardimli”, “Lerik” and “Astara” EN). More than 230 violations of rule were discovered and more than 741 00 manat use value of about 1 million 2355 00 kWh loosed electric power was restored. About 55 % of this sum was repaid during as a result of carried out spot – checks.