Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) kollektivi də istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün cari ilin son üç ayı ərzində payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərinə uyğun olaraq, istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə yüksək gərginlikli yarımstansiyalarda, güc transformatorları və avadanlıqlalarında, yağ açarlarında, xətt və şin ayrıcılarında, gərginlik transformatorlarında əsaslı və cari təmir qrafiklərinə uyğun olaraq, əsaslı təmir və bəzi avadanlıqların yeni tipli avadanlıqlar ilə əvəz olunması işləri həyata keçirmişdirlər.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində daxil olan məlumata görə, 330 kilovoltluq (kV) Xaçmaz yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 180 MVA-lıq transformatorlar, eyni gərginlikli “Dərbənd” və “Xaçmaz”, 110 kV-lik 1-ci, 2-ci, 7-ci və 8-ci “Xaçmaz” hava elektrik verilişi xətlərinin (HEVX) eleqaz açarları, xətt və şin ayrıcıları təmir edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Quba” yarımstansiyasında hər birinin gücü 40 MVA olan 1 və 2 saylı güc transformatorlarının 35 və 10 kV-lik giriş yağ açarları, 35 kV-lik bölmələrarası yağ açarı, eyni gərginlikli “Qusar” və “Rabitə” hava xəttlərinin vakuum açarları, şin ayrıcıları və xüsusi sərfiyyat transformatorları təmir olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 35 və 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşda (QPQ) yenidənqurma işləri aparılmış, hazırda son tamamlama işləri davam edir.
Yeri gəlmişkən, 110 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasının genişləndirilməsi ilə əlaqədar yenidənqurma işləri aparılmış və bu istiqamətdə işlər hazırda davam etdirilir.
Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 110 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında şinlər arası eleqaz açarı, 1-ci və 2-ci şin sisteminin şin ayrıcıları, bir neçə hava xəttinin eleqaz açarları və digər avadanlıqlar da təmir edilərək yarımstansiyanın dayanıqlığı daha da mıhkəmləndirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Xudat”, “Yalama”, “Qusar”, “Siyəzən”, 35 kV-lik “Qusar”, “Zeyxur” yarımstansiyalarında müxtəlif gücdə transformatorlarda, çıxış HX-lərin açarlarında, bölmələr arası avadanlıqlarda, xüsusi sərfiyyat transformatorlarında təmir işləri reallaşdırılmışdır.
Yarımstansiya və EVX-lərində texniki-istismar səviyyəsini yüksəltmək məqsədilə görülmüş tədbirlərdən söz açan mənbə onu da bildirdi ki, hesabat aylarında 330 kV-lik “Xaçmaz” və “Dərbənd”, 110 kV-lik “Xaçmaz”, “Çarxı”, “Bilici” və digər hava elektrik verilişi xətlərinə (HEVX) baxış keçirilərək ortaya çıxan nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. O cümlədən, dəmir künclüklərlə metal dayaqların dayanıqlığı təmin edilmiş, ümumilikdə 960-dən çox izolyator yenisi ilə əvəzlənmiş, 92 km-dən artıq xətdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda sözügedə dövrdə 110 kV-lik “Xudat-Yalama” HEVX-də 10 ədəd ağac dayaq metal dayaqla əvəzlənmiş və eyni sayda dayağın da dəyişdirilməsi işləri aparılır.

Other energy facilities "Khachmaz Regional Electric Network" (REN) on staff to provide consumers with reliable and high quality power during the last three months of this year, according to the preparations for the autumn-winter season, in order to increase the level of high-voltage substation , power transformers and equipments , oil circuit breakers, disconnectors and bus lines, voltage transformers Maintenance and repair, major overhaul schedule and replacement of equipment in some of the works was a new type of equipment.
"Azerenergy" JSC electric Joint Stock Company in the press service of the work done over the past three months, according to the information, 330-kV (kV) substation in Khachmaz 180 MBA number 1 and 2, the same voltage "Derbent" and "Khachmaz" 1st 110 kV, 2, 7 and 8 "Khachmaz" TL (TL), circuit breakers, disconnectors and the bus line was repaired. At the same time, 110 kV "Guba" each substation is 40 MVA power transformer 1 and number 2 inputs 35 and 10 oil circuit breakers kV, 35 kV oil circuit sections same voltage "Dagestan" and "Communication" in the air circuit breakers vacuum lines, disconnectors and special use tire was repaired transformers. At the same time, 35 kV and 10 kV circuit breaker (switch yard) reconstruction, finishing work going on at the moment.
Incidentally, the 110 kV "Dagestan" substation in connection with the expansion and reconstruction work in this direction continues.
Note that during this time, KV "Khacmaz" substation switch 110 between the tires, the tire of the 1st and 2nd tire disconnectors, switches and other equipment in several routes were repaired and stability substation.
It should be noted that the above-mentioned period, 110 kV "Khudat", "Dagestan", "Siyazan" 35 kV "Dagestan", "Zeykhur" different substations, transformers, output TL breakers, section of the equipment, maintenance was carried out the use of special transformers.
TL substations and technical and operational measures taken in order to improve the source also said that reports of 330 kV "Khachmaz" and "Derbent" 110 kV "Khachmaz", "wheel", "visionary" and other overhead transmission lines (TL ) as a result of defects have been eliminated. In particular, the stability of iron metal bearings in total, more than 960 insulators were replaced with new, more than 92 thousand different types of repairs carried out offline. Mentioned the same time period, 110 kV "Khudat-Yalama" TL-10 wooden benches were replaced with metal and stand in the same number of replacement work.