RELEVANT MEASURES ARE CARRIED OUT
The collective of “Shabran” and “Siyazan” electric networks (EN) are carried out relevant reconstruction and repair work at the transformer points and complete transformer points (TP and CTP) in order to supply the consumers with stabile and quality electric power.
According to the information given by “Shabran” EN to the Press – release of  “Azerenergy” JSC, some important repair work was operated at the networks by 10, 6 and 0,4 kV during the IV quarter of last year in order to improve electric power supply of the consumers. So that, more than 18 km part of “Gandab”, “Duzbiliji” TL by 10 kV and other lines, at the same time 18 stands were renewed, more than 200 insulators were changed. At present, about 26 km of the networks by 6 and 0,4 kV were reconstructed at Zeyve and Kilvar villages. In general, more than 130 stands were grounded and installation of SIL type cables is continued. Beside all of them, about 20 km line was changed, SIL type cables were installed, 35 stands were grounded and about 300 insulators were renewed in the line of carried out reconstruction at the line by 0,4 kV belonging to this territory.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at 30 TP during mentioned period. At the same time, some transformers were changed and about 5 km non standard  line were substituted with new one in order to decrease technological losses.
Under the information given by “Siyazan” EN, TP, CTP and TL were controlled, more than 2 km cable at Aghdash, Chingil Zavod, Kondensator and at other TL, 36 stands and more than 335 insulators were  substituted with new one.
Lets` noted that, 6 TP by 1,8 MVA were capital repaired, 24 CTP were prophylactic repaired.  TL by 10, 6 and 0,4 kV were capital and maintenance repaired, about 37 km line was changed.