İSTEHSAL TƏLƏBATA UYĞUNDUR
Havaların sərt və şaxtalı keçməsinə baxmayaraq, paytaxtın müəyyən hissəsinin elektrik və istilik enerjisi tələbatının təmin olunmasında müstəsna rol oynayan “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”ndə işlərin lazımi səviyyədə təşkil edilməsi səbəbindən dayanıqlıq təmin olunub. Stansiyada cari ilin ilk ayı üzrə 51,5 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi, 48 min hekakalori istilik enerjisi istehsalına nail olunub.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, hava şəraiti ilə əlaqədar hazırkı sınaq mərhələsində əldə olunan uğurlar, fasiləsiz və keyfiyyətli enerji istehsalına nail olunması bir sıra amillərlə şərtlənir. Bunlardan ən mühümü keçən ilin əvvəlindən növbəti qış mövsümünə hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə təşkil edilməsi olub. Ümumilikdə isə görülən işlərin miqyası genişdir. Bunlara 2 saylı qaz-turbin qurğusunda (QTQ) qapalı konturun, qaz kompressorunda yastıqların dəyişdirilməsi, yağın boşaldılmasından sonra çənin qazolinlə yuyularaq təzə yağın vurulması, 1 saylı QTQ-də qapalı kontur istilik dəyişdiricisinin və onun dəniz süzgəcinin təmizlənməsi daxildir.
Qeyd edək ki, 16 saylı buxar qazanının istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində də mühüm işlər görülüb. Sahildə hava kompressorunun soyudu su xəttinin dəyişdirilməsi, sahildə suvarma xəttinin quraşdırılması, istiləşdirmə xəttinin bərpası da həyata keçirilən tədbirlərdəndir.
Yeri gəlmişkən, keçən il ərzində stansiyada 440 milyon kilovat-saata yaxın elektrik enerjisi, 311 min hekakaloridən çox istilik enerjisi istehsalı həyata keçirilib.
Mənbə onu da bildirdi ki, İEM üzrə cari il üçün əsas və köməkçi avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair tərtib olunan tədbirlər planı genişdir. Belə ki, 2 nömrəli QTQ-nin əsaslı təmiri, pik boylerin qızma səthinin təmizlənərək təzyiq altında yoxlanması, istilik şəbəkə sistemində gedən-qayıdan və əlavə bəsləmə xətlərindəki sərfölçmə qovşaqlarının təftişi, şəbəkə, bəsləmə, həmçinin boyler qurğusunda kondensat nasoslarının təmiri həyata keçiriləcək. Eyni zamanda texniki su, yanğınsöndürmə nasoslarının təftişi və təmiri, dövran kollektorunda qoyulmuş mexaniki süzgəclərin təmizlənməsi, eyni zamanda 110 və 35 kilovoltluq yarımstansiya avadanlıqlarının cari təmirinin aparılması da görüləsi işlər sırasındadır.

PRODUCTION MEETS THE CONSUMPTION
Despite the hard and frosty air, a certain part of the capital requirement for the provision of electricity and thermal energy, which plays an important role in the "Baku thermal power center" in the organization of work due to the required level of stability has been provided. The station for the first month of the current year to 51.5 million kilowatt-hours of electric energy, thermal energy production of 48 thousand has been achieved.
Station, "station" According to press-service of joint-stock company, in connection with weather conditions from the current pilot phase of the success and quality of energy production to achieve continuous and conditioned in a number of factors. The most important of these is the beginning of last year was to organize a high level of preparation for the next winter season. In general, broad scope of the work done. These include gas-turbine unit  2 (QTQ) closed units, gas changing the oil after clearing washed fetal injection of fresh oil, QTQ  1 in the closed units include heat treatment and the sea
Note that the 16 in the direction of further improvement of the level of steam boiler important work has been done. Replacement of water line in the air  shore, the shore line and installation of irrigation, heating of the activities carried out in the restoration.
By the way, the station over the past year about 440 million kilowatt-hours of electric energy, thermal energy production in more than 311 thousand.
The source also said that the IEM on the main and auxiliary equipment for the current year level of technical and operational action plan was drawn up on the broad. Thus, the number 2 in the repair of QTQ, peak heating surface cleaned under pressure testing, heat-up and added to the feeding system of the network nodes lines inspection, network, feeding, condensate pumps and boiler repair facility will be implemented. At the same time, technical water, fire inspection and repair of pumps, mechanical filters clean the circulation of the reservoir, as well as 110 and 35 kV substation equipment to carry out the repair to be done in one.