REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED
Repair – restoration work were successfully carried out and at present continued at the transformer points (TP) and TL in order to prevent of any problem in electric power supply of the consumers at “Zagatala” and “Gabala” electric networks (EN) as at all structures of  “Azerenergy” JSC.
According to the information given by “Zagatala” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were operated at more than 30 TP belonging to the network balance during the IV quarter of 2011.
Lets` noted that, different setting repair work were carried out at Jar, Mosul TL by 10 kV and at other TL, in general, more than 5 km part of this lines were changed. At the same time, analogical work were also carried out at Findigli, Alibayramli, Danachi and at other villages, at the same time at the network by 0,4 kV of Zagatala city. And also about 6 km line was repaired.
Under the information given by “Gabala” EN, different setting repair work were operated at 27 TP and CTP.
It should be noted that, repair work was also carried out at TL. So that, about 21 km of Vendam, Zaraghan, Tuntul TL by 10 kV and at other TL.  At the same time, urgent measures were implemented at Amili, Telestansiya and at Pireli TL by 10 kV and measures in the line of it is continued. About 5 km part of the network by 0,4 kV was also repaired.
Under the information given by both sources, all carried out work make opportunity for supplying of the consumers with quality and stabile electric power, saving of technological losses in definite limit, preventing of extreme loadings.