“AZERBAIJAN TPP”: LAST YEAR WAS ALSO SUCCESSFULLY FINISHED
According to analysis  program of 2011, the measures were implemented in the line of increasing of technical – exploitation level of energy blocks and equipments, improving of technical – economical indicators of the power plant and preparation of the power plant equipments to winter season. As a result of it, work regime of energy blocks and equipments were supported, plan tasks were superfluously carried out.
It was noted in the information given by Azerbaijan TPP to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As the source informed, 6 milliard 289,2 million kWh electric power was produced instead of 6 milliard 274,8 million kWh at the power plant during 2011 and it is 1 milliard 51,9 million kWh more than comparison with relevant period of 2010. Lets` noted that, mid repair work was carried out at energy blocks number 4  and 8, maintenance  repair work was implemented at energy block number 2, reconstruction work was carried out at energy blocks number 6 and 7, maintenance  repair work was implemented at energy blocks number 1, 3 and 5. As a result of  carried out reconstruction and repair work,  100 MW load limitation at energy block number 6, 80 MW load limitation at energy block number 7 and 20 MW load limitation at energy block number 5 were eliminated, technical – economical indicators were improved at energy block and at the equipments.
As the source informed, the collective are assiduously carry out  plan tasks of 2012. so that, repair work of energy blocks number 1, 3, 7 and 8, 4 are continued. And the tunnel number 2 is also repaired.
By the way, about 828 million kWh electric power was generated in January of the current year and it is approximately 1 million kWh more than predicted.