New projects are carried out in the line of renewing of physical and moral stableness of the republic electric system and its integration to Europe standards. Achieved successes make opportunity for increasing of the quality of electric power supply and strengthening of its safety. At present, some reconstruction, capital repair and technical inspection work were implemented at all s/s, transformers and complete transformer points (TP and CTP), at the same time at TL in order to increase work productivity of the equipments.
According to the information given by “Jalilabad Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction and repair work were implemented at the enterprise service territory during last year. So that, TL in 1,2 km length by 10 kV was installed, about 8,3 km line was reconstructed and about 29 km line was repaired. At the same time, about 3 km line by 0,4 kV was installed, more than 29 km line was substituted with SIL type line, about 11 km line was repaired. Beside all of that, about 13 km coaxial cable was installed in accordance to construction of smart – card type meters.
Lets` noted that, repair work was also implemented at TP belonging to the enterprise. So that, 4 new TP were constructed, reconstruction work was carried out at more than 50 TP, repair work was operated at 48 ones and about 25 transformers were repaired and connected to the network.
Analogical work was also implemented at “Bilasuvar” EN, about one km TL by 0,4 kV was installed and more than 28 km line was repaired. At the same time, capital repair work was operated at TL in 34 km by 10 kV.
It should be noted that, different setting repair work was implemented at more than 140 TP, 20 transformers were repaired and put into operation.