PREPARATION WORK WAS IMPLEMENTED IN HIGH LEVEL
Preparation work was also implemented at Shaki Regional Electric Network” as at all energy systems of the country. So that, there are not observed any accidents at the s/s and at energy carriers belonging of the enterprise balance till today.  According to the information given by above mentioned enterprise to the Press – release  of “Azerenergy”, REN is operated in normal work regime during current climate condition as a result of carried out preparation work.
Under the information given by the source, different setting repair work were implemented at 16 s/s by 110 and 35 kV belonging to the balance during the IV quarter of last year. By the way, the transformers total power by 90 MVA were repaired at “Zagatala”, “Balaken”, “Gabala”, “Ipek Kombinati”, “Katex” s/s  by 110 kV and at other s/s, one insulating gas breaker was constructed at “Shaki” s/s.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at TL during the accounting period. By the way, the stands were substituted with new ones at “Oghuz”, “Goynuk” TL by 35 kV.
Lets` noted in accordance to the information given by the source, repair work was implemented at electric networks of the enterprise. In general, the equipments of the enterprise are ready to this climate condition if there are not observed emergency situations.
By the way, carried out work are continued  in the line of supplying of the consumers with quality electric power. Necessary material spare parts were organized for continuing of the next  analogical  work  during the next months. At present, the territory of the s/s were cleaned of dry grass and fire safety is also in the center of the attention.
Lest` remind that, the enterprise is connected “Shaki”, “Zagatala”, “Balaken”, “Gakh”, “Oghuz”, “Ismayilli” and “Gabala” EN.