QAYDA POZUNTULARININ QARŞISI ALINIR
İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, o cümlədən elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və hazırda da davam etdirilir.
Şabran elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 17 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 81,6 min  kilovatsaata yaxın (bunun 40 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi hesabat ayında təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən ilin 12 ayı ərzində isə 325 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 71,3 min kilovatsaatdan artıq (bunun 804,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 64,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 31 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Siyəzən EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 59 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 193,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 156,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 11,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 22 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2011-ci ilin 12 ayı ərzində isə burada 417 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 205,8 min kilovatsaata yaxın (bunun 886,3 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 72,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 13 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, hər iki mənbədən əldə etdiyimiz digər məlumata görə, qayda pozuntularından elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.

VIOLATIONS OF RULE IS PREVENTED
A lot of work were carried out and at present is continued in the line of much more increasing of service quality for the consumers, saving of technological losses in definite limit, by the way, preventing of violations of rule during use of electric power.
According to the information given by “Shabran electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 17 consumers were discovered at the enterprise service territory in December of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 48 00 manat use value of about 816 00 kWh (about 40 thousand of this some belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 325 infringements were observed during 12 months of the current year and the statements were drawn up against them. As a result of it, about 643 00 manat use value of more than 1 million 713 00 kWh (about 8047 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. More than 31 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Siyazan” EN, the defects were discovered at meter complete of 59 consumers during carried out spot –checks in December of last year. And more than 116 00 manat use value of more than 1937 00 kWh (more than 1563 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 22 % of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted that, violations of rule of electric power of 417 consumers were discovered there during 12 months of 2011. Discovered infringements were relevantly acted and more 723 00 manat use value of 1 million 2058 00 kWh (about 8863 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. More than 13 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, under the information given by both sources, there are still observed use of electric power with the edge line.