“Cəlilabad elektrik şəbəkəsindən” (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2011-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən çox istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 181,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 10,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 44 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 720 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş və nəticədə 2 milyon 68,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 124,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Biləsuvar EŞ-dən” əldə edilən məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 29 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 50,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 71 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən il ərzində isə burada 230-dan çox qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 729,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 43,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 49 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.

THE SPOT – CHECKS ARE SYSTEMATICALLY CARRIED OUT
According to the information given by “Jalilabad electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 50 consumers were discovered at the enterprise service territory in December of 2011. Discovered infringements were acted and about 109 00 manat use value of more than 1815 00 kWh loosed electric power was restored. About 44 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures during accounting period.
Lets` noted that, 720 violations of rule were observed and as a result of it, more than 1241 00 manat use value of more than 2 million 685 00 kWh loosed electric power was restored. About 50 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Bilasuvar” EN, infringements were discovered at meter complete of 29 consumers at the enterprise service territory in December of last year. More than 3 thousand use value of about 502 00 kWh loosed electric power was restored. About 71 % of this sum was repaid during accounting period.
It should be noted that, more than 230 infringements were discovered during last year. As a result of it, more than 437 00 manat use value of about 7293 00 kWh loosed electric power was restored. About 49 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, according to the information given by the sources, there are still observed use of electric power by the edge line and the most of violations of rule were discovered at people consumer group.