THE EQUIPMENTS ARE READY TO THE NEXT SEASON
Repair – mending and testing work were implemented in order to increase the stability of energy system of power engineering enterprises, improving of the quality of transmitted electric power. In general, supplying of the consumers with stabile and without break electric power are the main order standing in front of the power engineering specialists.
According to the information given by Ganja Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work were implemented at the service territory of the enterprise. By the way, different setting repair work were carried out at more than 50 transformer points (TP) by 6 – 10/0,4 kV and at complete transformer points (CTP). At the same time, about 5 transformers by 2,6 MVA were repaired and connected to the network.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were implemented at TL by 10, 6 and 0,4 kV, unfit conductors were substituted with new ones.
Lest` also noted that, repair – restoration work were carried out at “Tovuz” EN. Relevant TL and their equipments were capital and maintenance repaired and at present they are ready to the next season. So that, different setting repair work were carried out at 11 km part of the lines by 6-10 kV, at 13 km of the lines by 0,4 kV.
Under other information given by the source, different setting repair work was operated at 7 TL belonging to this enterprise. At the same time, 38 transformers were repaired and put into operation.
Lets` also noted at the end that, carried out repair – restoration work play the main role not only in increasing of exploitation level but also repaying of energy fees.
By the way, measures carried out in the line of supplying with much more stabile energy is continued. At present, the territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were checked in order to supply fire safety.