RENEWING PROCESS OF THE NETWORKS HAS CONTINUED
Carried out purposeful measures, supporting  with new technology make opportunity for  supplying of the consumers with quality and regular electric power. Intended technical measures in the line of increasing of technical – economical indicators, by the way, regular transmission of electric  power are continued during the current year.
According to the information given by Khachmaz Electric Network to the Press – release of Azerenergy JSC, different setting repair work were implemented at RTS, the I Sheher, Pive zavod, Telestudiya and at other lines by 10 kV. By the way, more than 3,7 km AS marked conductor and 145 insulators were substituted with new ones, different tensioned TL by 10and 0,4 kV was repaired in 59 km. At the same time, 19 stands were substituted with new ones and repair was implemented at the same numbered stands.
Lets` noted that, relevant measures were successfully operated at the networks by 10 – 0,4 kV in order to increase technological losses. By the way, the transformer  by 250 KVA feeding from Nizova TL by 10 kV, transformer  by 180 KVA feeding from the II Sheher TL were substituted with new ones. Beside all of them, different setting repair work were implemented at 24 complete transformer points (CTP) and oil was added to the transformers.
Under the information given by Guba EN, some important work were carried out at distribution networks during last three months of last year. By the way, 5 oil circuit breakers were substituted with vacuum circuit breakers at Guba, Nasos, Kanal s/s by 35 kV and at other s/s.
Analogical measures were implemented at the feeders crossing of Feteli Khan and Memar Ajemi streets. 50 iron – concrete stands were constructed, SIL type cables were installed at 2 km distance of Guba – Gusar highway at Khujbala village.  In general, repair work were implemented in 56 km of  lines by 10, 6 and 0,4 kV, more than 90 stands and 2 km conductor were substituted with new ones.
Under other information given by the source, some work were operated in order to decrease of technological losses and transformers by 10 and 160 KVA and two ones by 100 KVA were put out of scheme and connected to much more powerful TC. At the same time,  the  transformer by 100 KVA at Ashaghi Khij village, the  transformer by 180 KVA were substituted with new ones. Beside all of them, 42 TP and 31 transformer were repaired and prepared to winter season.