“AZERBAINJAN TPP” HAS SUCCESSFULLY COMPLETED 2011
The collective of Azerbaijan TPP which is the biggest energy producer in the country has successfully achieved plan tasks in December of last year. More than 745 million 382 thousand electric power was produced in December at the power plant and it is 382 thousand more than predicted.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 6 milliard 289,2 million kWh electric power was generated and it is approximately 15 million kWh more than predicted.
Lets` noted that, energy producers have saved not only conditional fuel but also electric power. As the source informed, the power plant is continuing its activity in accordance to the dispatch office.
Under the information given by the source, construction work has been carried out and at present continued at tunnel number 2 during the IV quarter of last year. So that, grounding, tighten work are operating at the feeding canal. Relevant work was implemented at two sluices.
According to the information given in accordance to fire safety, pump station is in good repair, automatic fire extinguisher systems were inspected, against fire trainings were operated at all production workshops.