REAL WORK GIVE POSITIVE RESULT …
According to the information given by “Sumgait Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair – restoration and reconstruction work were implemented at TL by 10 – 6 – 0,4 kV as at other energy economy during last three months.
These type of measures were carried out at “Yashiltepe” and “Saray” TL operating at the REN balance. Lets` noted that, more than 2000 m TL by 10 kV was installed at Yashiltepe living massif.
“Saray – 2” TL by 10 kV was also repaired, more than 100 m conductor was constructed. Installation of new TL by 0,4 kV and construction of the stands are belonging to carried out work in order to increase of the regularity of TL. In additional, without break electric power supply of the consumers of micro-district 17 and 2 are also in center of the attention. Different setting repair work were also implemented there.
Lets` noted that, supplying of refugees with regular and quality electric power is also in center of the attention. So that, more than 500 m TL by 0,4 kV was installed at Doz – 1 territory of “Jeyranbatan” settlement.
The transformer by 400 KVA was repaid and put into normal work regime at Beton zavod living massif.
Capital repair work of feeders of “Saray – 3”, “Saray – 8” TL by 10 kV was included to the measures plan. More than 4 km conductor was installed there.
Analogical work were implemented at Jeyranbatan, the 42 district, micro - districts 17, 2, Inshaatchilar and Saray settlements. Lets` noted that, installation of SIL type cables, repair of the transformers, changing of oil circuit breakers are these type of measures.
Electric power supply of Shamakhi and around territories is also under special center of the attention. As the source informed, Shamakhi electric network which plays the main role in electric support of the city is supplying the consumers with without break electric power. Implemented reconstruction work is making opportunity for stability of electric power transmission during last three months.