THE SPOT – CHECKS GIVE RESULT
Illegal use of electric power is prevented in time by the collaborators of “Baghlar”  and “Khizi” EN and relevant measures are carried out about these consumers as at other electric networks.
According to the information given by Baghlar” EN to the press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 66 consumers were discovered (65 of them belongs to people consumer group) during carried out spot – checks in December, 2011. Discovered infringements were relevantly acted and more than 97 00 manat use value of about 1625 00 kWh ( more than 1621 00 kWh  belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 13 % of this sum was repaid during the account period.
Lets` noted that, 650 violations of rule (600 of them belongs to people consumer group) were observed during 2011 and more than 1816 00 manat use value of about 3 million 271 00 kWh (more than 2 million 2624 00 kWh  belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 88 % of this was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Khizi” EN, violations of rule of about 90 consumers were discovered (65 of them belongs to people consumer group) at the enterprise service territory during last year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 236 00 manat use value of about 3946 00 kWh (about 2269 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 83 % of this was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.