REPAIR WORK IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Repair work and technical service of the equipments are in the center of the attention by the collective of “Gazakh Electric Network”. All intended work were implemented for increasing of exploitation level and successfully finishing of autumn – winter season.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 8,5 km part of TL by 10 kV belonging to the enterprise was repaired. These type of process was carried out at TL by 0,4 kV. Four transformers were capital repaired and 26 disconnectoors were substituted with new ones at the transformer points.
Lets` noted that, 5 stands at Aslanbeyli, 4 at Khinaliglar, 7 at the I Shikhli villages by 10 kV, 8 stands by 0,4 kV at Kemerli village was substituted with new ones. New light posts were constructed at A. Shikhlinski, Semed Vurghun and A. Suleymanov streets of Gazakh city.
As the source informed, two metal anchor stands were constructed at “Sinig korpu” cross point. Beside it, stands of high tensioned TL and low tensioned TL were substituted with new ones from “Sinig korpu” to Gazakh direction. Test – control work was carried out at the transformers of Dash “Salahli” and “Shikhli” s/s and at other s/s. maintenance repair work was implemented at “Aghstafachay”, the I and II “Pille”, “Khramchay”, “Jeferli”, “Vagif” and “Kemerli” TL by 35 kV.