“ŞƏKİ REŞ”DƏ 2750-DƏN ARTIQ QAYDA POZUNTUSU FAKTI OLUB
İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı sayğacın üst və ya alt qapaqlarına müvafiq dövlət qurumları tərəfindən vurulmuş möhürlərin pozulması, baxış şüşələrinin sındırılması və digər pozuntu hallarına rast gəlinir.
Şəki elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 39 istehlakçının (bundan 34-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 636,5 min kilovatsaatdan artıq (bundan 67,5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 38,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin məyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə 680-dan artıq qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuşdur ki, bunun da 616 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 2 milyon 663,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin (bundan 1 milyon 488,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) 159,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 20 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qax EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir ki, bundan da 11-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 24,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin (bundan 15,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) 1,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 31 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə burada 112 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur ki, bundan 82 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 164,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 9,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 98 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Oğuz EŞ-in xidməti ərazisində isə cari ilin noyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 5 istehlakçının (bundan 4 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 160,4 min kilovatsaatdan artıq (bundan 158,3 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 9,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə burada 102 qayda pozuntusu (bundan 93 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 397 min kilovatsaatdan artıq (bunun 280,9 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 23,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 44 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmikən, sözügedən müəssisələrin də daxil olduğu “Şəki REŞ” (buraya yuxarıda qeyd edilən müəssisələrlə yanaşı “Zaqatala”, “Balakən”, “İsmayıllı” və “Qəbələ” EŞ-ləri də daxildir) üzrə isə cari ilin 11 ayı ərzində 2750-dən artıq (bunun 2288 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) qayda pozuntusu aşkar edilərək 9 milyon 249,3 min kilovatsaatdan artıq (bunun 4 milyon 400,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 555 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 31 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, noyabr ayında isə 184 qayda pozuntusu (bunun 152 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilmiş və 1 milyon 727,5 min kilovatsaatdan artıq (bunun 386,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 103,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin isə 10 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

THERE WAS MORE THAN 2750 VIOLATIONS OF RULE OF ELECTRIC POWER AT “SHAKI”
These are still observed breaking of the state seals on up and down covers of the meters and breaking of view glasses and other violations of rule during carried out spot – checks in the line of use of electric power by the consumers.
According to the information given by Shaki electric network (EN) to the Press – release of Azerenergy JSC, violations of rule of electric power of 39 consumers were discovered during carried out spot – checks in November of the current year (34 of them are belonging to people consumer group). Discovered infringements were relevantly acted and about 382 00 manat use value of more than 6365 thousand kWh (about 675 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 680 infringements were observed during 11 months of the current year and 616 number of them are belonging to people consumer group. And more than 1598 00 manat use value of more than 2 million 6639 00 kWh (more than 1 million 4884 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 20 % of this sum was repaid during the accounting period.
Under the information given by Gakh EN, the defects were discovered at meter complete of 15 consumers and 11 of them belongs to people consumer group. Discovered infringements were relevantly acted and about 15 00 manat use value of more than 245 00 kWh (about 151 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. More than 31 % of this sum was repaid during the accounting period.
As the source informed, 112 infringements were discovered during 11 months of the current year and 82 of them belongs to people consumer group. As a result of it, about 99 00 manat use value of about 1649 00 kWh loosed electric power was restored. More than 98 % of this sum was repaid during the accounting period.
Violations of rule of electric power of 5 consumers were discovered in November of the current year (4 of belongs to people consumer group), relevant acts were drawn up against them. More than 96 00 manat use value of more than 1604 00 kWh (about 1583 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 102 infringements were observed during 11 months of the current year at Oghuz EN (93 of them belongs to people consumer group) and more than 23800 manat use value of more than 397 000 (more than 2809 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 44 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
By the way, more than 2750 violations of rule of electric power were discovered (2288 of them belongs to people consumer group) at Shaki REN (beside above mentioned enterprises, Zagatala, Balaken, Ismayilli and Gabala EN are belonging to there) during 11 months of the current year. And about 555 thousand manat use value of more than 9 million 2493 00 kWh (about 4 million 4006 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. More than 31 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures. By the way, 184 infringements were discovered (152 of them belongs to people consumer group) and about 1037 00 manat use value of more than 7275 00 kWh (more than 3863 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 10 % of this sum was repaid during the accounting period.