AVADANLIQLAR TƏMİR OLUNUR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) də mövsümə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər əsasən yerinə yetirilmişdir. Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Mingəçevir şəhəri, Bərdə, Yevlax, Tərtər, Ağdam, Ucar, Naftalan və Goranboy inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarında cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, sözügedən REŞ üz­rə iyul ayında yarımstansiyalarda xeyli əsaslı və cari təmirlər həyata keçirilib. Belə ki, 220 kV-lik yarımstansiyada 1 ədəd, 110 kV-lik yarımstansiyada isə 9 ədəd eleqaz açarı, o cümlədən hər iki yarımstansiyanın hərəsində isə 1 ədəd güc transformatoru cari təmir olunub. 220 kV-lik yarımstansiyada əlavə olaraq 3 ədəd yağ açarı da cari təmirdən çıxarılıb. 6-10 kV-lik 2 ədəd vakuum açarı da iyul ayında cari təmir olunub.
Bununla yanaşı, 20-35 kV-lik və 6-10 kV-lik yarımstansiyalarda 8 ədəd yağ açarı əsaslı, 9 ədəd isə cari təmir edilərək istismar səviyyəsi yaxşılaşdırılıb.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, «Mingəçevir REŞ»in balans mənsubiyyətində olan yüksək gərginlikli hava xətlərində də iyulda əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilib. 330 kV-lik 5-ci “Mingəçevir” hava xəttinin 14 saylı aralıq dayağının vant trosunun «U» şəkilli boltları dəyişdirilib. 110 kV-lik II “Yevlax” hava xəttinin 112 və 140 saylı aralıq dayaqlarında farfor izolyatorların 22 ədədi yenisi ilə əvəz olunub.
Bu proses 110 kV-lik III “Yevlax” hava xəttinin 50, 51 və 55 saylı aralıq dayaqlarında da həyata keçirilib. İzolyatorların 24-ü yenisi ilə əvəz edilib. 110 kV-lik III “Bərdə” hava xəttinin müxtəlif dayaqlarında isə 40 ədəd izolyator yenilənib.
Əsaslı və cari təmirləri yüksək gərginlikli xətt və avadanlıqlar üzrə təmirçilər həyata keçirməkdə davam edirlər.

THE EQUIPMENTS ARE RESTORED
In order to provide consumers with reliable and quality electricity substations, transmission equipment for maintenance and repair work, reduction of losses it is one of the most important tasks. Other energy facilities "Mingachevir Regional Electric Network" (REN) in order to prepare for the season proper measures are taken. In particular, the planned activities were carried out. "Azerenergy" JSC electric control Mingachevir, Barda, Yevlakh, Terter, Agdam, Ujar, Goranboy, Naftalan and power lines in the administrative territories (TL) and the substation made in the last three months of the year, and the overhaul of the current stock in the company's press service reported in.
According to the source, substations in the capital and current repairs were carried out in July. Thus, the 220 kV substation 1, 110 kV circuit breaker 9, including one in each of two transformer substations were reconstructed. In addition to the 220 kV substation at a current of 3 oil circuit breakers were repaired. 6-10 kV vacuum circuit breakers July 2 were reconstructed.
In addition, 6-10, 20-35 kV and 8 kV substations on the basis of oil circuit breakers, repair and maintenance of the current level of 9 improved.
According to the source, it should be noted that "Mingachevir REN" high-voltage lines belonging to the balance of capital and repair work was carried out in July. 5th 330 kV of "Mingachevir" TL 14 KV temporary basis cord bolts were replaced. 110 kV II "Home" TL 112 and 140 intermediate pillar number 22, the number of porcelain insulators have been replaced by new ones.
This process 110 kV III TL 50, 51 and 55 performed in the intermediate column. 24 insulators were replaced. 110 kV overhead line III "Bard" Insulators 40 different post updated.