TEXNİKİ-İQTİSADİ GÖSTƏRİCİLƏR QƏNAƏTBƏXŞDİR
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Səhmdar Cəmiyyətin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən daxil olan məlumata görə, «Şəmkir SES Silsiləsi» MMC-nin kollektivi də istehsal tapşırıqlarını müntəzəm olaraq yerinə yetirir. Hidroenergetiklər cari ilin yeddi ayı ərzində 702,6 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal ediblər. O cümlədən “Şəmkir SES”də 486,1 milyon kilovat-saat, “Yenikənd SES”də isə 216,5 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Silsilə əməkçiləri iyul ayını da uğurla yekunlaşdırıblar. Şəmkirli energetiklər 28,1 milyon, yenikəndlilər isə 10,4 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edərək aylıq proqnozu tam yerinə yetiriblər.
Onu da qeyd edək ki, hər iki stansiya üzrə təmir-bərpa işləri «Azərenerji» ASC-nin təsdiq etdiyi 2015-ci ilin plan-qrafikləri üzrə aparılıb. “Şəmkir SES”in iki hidroaqreqatı və “Yenikənd SES”in dörd hidroaqreqatı, habelə digər köməkçi avadanlıqları saz vəziyyətdə işləyir. SES-lərdə olan avadanlıqlarda, qurğularda təmir işləri və yoxlamalar davam etdirilir. Həmçinin stansiyalarda 2015-ci ilin yaz-yay sel sularının qəbulu və ötürülməsi işləri normal başa çatdırılıb.

JSC "Azerenergy" According to the Department of Energy Production Joint Stock Company, "Shamkir HPP" company personnel perform tasks on a regular basis. Hydro energy seven months of this year, production was 702.6 million kilowatt-hours of electricity. At the same time, "Shamkir" in 486,1 million kilowatt-hours, "Yenikend Station" to 216.5 million kilowatt-hours of electricity.
Workers have successfully completed a series of July. Shamkir supply 28.1 million and 10.4 million kilowatt hours of electricity -month forecast for the full fulfilled.
"On the other above-mentioned objects, such as energy facilities in accordance with the level of operation. At present, power plant operates in accordance with the dispatch schedule," - he said the source told him that the work to improve the efficiency of power transmission and distribution systems, operation and maintaining a stable result of targeted measures to improve the production of electrical energy and other technical best results were obtained indicators.
It should be noted that the work to repair two stations approved of "Azerenergy" 2015 plan was on schedule. "Shamkir" in two units and "Yenikend station" four units, as well as other auxiliary equipment is in good condition. HPP equipment, installation and inspection, repair work is underway. Also in 2015 spring-summer flood water stations and the transfer of the normal situation it has been completed.