Respublikada fəaliyyət göstərən nəhəng hidroenergetika müəssisələrinin birincisi və ümumi gücü 400 MVt-dan artıq olan “Mingəçevir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi”nin ölkə enerjisi sistemində, o cümlədən pik güclərinin artırılmasında özünəməxsus rolu vardır. 1954-cü ildən istismarda olan, Qafqazda analoqu olmayan ən böyük enerji obyektlərindən biri hesab edilən bu enerji obyektində də avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində isə bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, energetiklər cari ilin iyul ayında 75,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal ediblər.
Qeyd edək ki, 2015-ci ilin ötən 7 ayında isə burada 233,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
"Enerji istehsalı ilə silsilənin yalnız Mingəçevir Su Elektrik Stansiyası məşğul olub", - deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində silsilədə aparılan tikinti-quraşdırma işlərinin gedişatı barədə də məlumat vermişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə üç hidroaqreqat təmir olunmuşdur. Eyni zamanda maşın zalında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik yarımstansiyada bir sira modernləşmə və təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 1 saylı avtotransformatorun soyutma sistemlərinin nasosları yenisi ilə əvəz edilmiş və burada aşkar edilmiş digər nasazlıqlar da aradan qaldırılmışdır. Bir transformator və bir neçə EVX-nin avadanlıqları təftiş və təmir edilmişdir. Eyni zamanda 110 və 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) ümumilikdə beş kompressor təmir olunmuşdur.

THE MEASURES ARE IMPLEMENTED IN TIME
The first of the huge hydro-energy facilities operating in the country, and more than 400 MW of power "Mingachevir HPP" energy system, including its role in increasing the peak power. It works since 1954, which has no analogues in the Caucasus, which is considered one of the largest power plants in order to increase the energy efficiency of equipment in the content of the object and the control work carried out by a series of power transmission and distribution systems, operation and maintenance of a stable improvement of the quality of realized a number of measures.
"Azerenergy" JSC the press service of the Department of energy According to the information, the authorities in July was 75.8 million kWh of electricity.
Please note that over the last 7 months of 2015, 233.1 million kWh of electricity was set up here.
"Energy is engaged in the production chain only Mingachevir hydroelectric power station", - said the source, during the last three months of this year, the series is also reported on the progress of construction work.
According to the source, the above-mentioned period of three hydroelectric units have been renovated. At the same time, various kinds of repair work is performed in the room.
It should be noted that in the last three months of this year, the number of 110 kV substation modernization and repair work is carried out. Thus, number 1 automatic transformer cooling systems were replaced with new pumps and other defects were found in the eliminated. It renovated transformer and a few lines of inspection equipment. At the same time, 110 and 220 kV open distribution structure of the five compressor has been restored.