THE POWER PLANT IS HARMONIOUSLY OPERATED
All the measures are carried out in accordance to previously  identified graphic in the line of preparation to autumn – winter season at “Khachmaz Power plant” (EN). As a result of it, the power plant was operated in normal work regime even when the climate condition was bad. Only the unit number  4 was not put into operation because of stopping  for the technical service. At present, analogical work is implemented at the unit number 2.
According to the information given by above started PP to the Press – release of Azerenergy” JSC, the defects observed on air system was eliminated. At the same time, the compensator of steam pipe of the unit number 10 is in good repair.
Lets ` noted that, 266 million kWh electric power was predicted at the power plant during ten months of the current year but factual production was more than 271 million kWh. By the way, in spite the indicator was predicted 27 million kWh in October, the result was 27,3 million kWh.
As the source informed, one of the reasons arranged the highest of exploitation is carrying out of  directions of  engine in time and in necessary level. According to these directions the equipments should be technically serviced. This issue is in the center of the attention at “Khachmaz” PP. Air and oil filters are cleaned in time, oil pumps checked, gas filters are changed, fridge water products are laboratory analysis. Demanded tests were carried out, the equipments are cleaned, security systems, insulators are checked and other measures are implemented.