SEASONAL REPAIR WORK IS CONTINUED
Capital and maintenance repair and reconstruction work were implemented at the transformer points and transmission, distribution networks in order to supply the consumers with regular and quality electric power of “Shirvan”, “Astara” and “Yardimli” electric networks as at other energy objects.
According to the information given by “Shirvan” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, TL by 10 and 6 kV in 1,6 km was installed and the same tensioned lines in 4,4 km was capital repaired in the line of carried out reconstruction work. At the same time, line by 0,4 kV in 18 km was substituted with SIL type one.
Lets` noted that, installing of coaxial cable in  6 km length was implemented for construction of "smart" card type meters in accordance to reconstruction work, different setting repair work were implemented at 21 transformer points. At the same time, 7 transformers by 3,8 MVA were capital repaired.
Under the information given by “Astara” EN, 204 TP were repaired at the enterprise service territory, 8 transformers total power by 0,9 MVA were capital repaired and put into normal work regime. Lets` also noted that, TL were also repaired. So that, different setting repair work were implemented at 90 km part of TL by 10 kV and about 15 km part of TL by 0,4 kV.
Different setting repair work were carried out at 23 transformer points total power by 2 MVA in order to strengthened the regularity of electric power supply  at “Yardimli”  EN service territory. For this purpose 21 transformers were capital repaired. By the way, capital and maintenance repair work were operated at more than 19 km part of TL by 10 kV and at more than 15 km part of TL by 0,4 kV.