RELEVANT MEASURES ARE IMPLEMENTED AGAINST BREAKING OF RULES
Some important measures were implemented at “Aghjabadi Electric Network” in the line of autumn – winter season.
According to the information given by above started network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the transformer by 25 MVA was substituted with the transformer by 63 MVA at “Aghjabadi” s/s. The transformer by 40 MVA was also repaired at this object and is intended to put into operation in the future. At the same time, one of two transformers by 6,3 MVA was substituted with the transformer by 10 MVA at “Aghjabadi – 2” s/s by 35 kV.  Beside it,  one of the transformers at “Gish yataghi” s/s was substituted with much more powerful one. The relevant measures are implemented in the line of it.
Lets` noted that, green grass was cleaned at the lines by 35 and 10 kV in the line of preparation to autumn – winter season. And it will make opportunity in preventing of any accidents. At the same time, about 50 transformers from 1752 ones were repaired and put into normal work regime.
Lets` also noted that, changing of oil circuit breaker by 110 kV with insulating breaker is intended at  “Aghjabadi” by 110 kV.
By the way, one of the main problem is supplying the territory of refugees with the meters.
As the source informed, purposeful measures are implemented in the line of renewing of the network. For this purpose, construction of smart – card type meters and installing SIL cable is intended at the center of “Aghjabadi” region and at 7 villages.
Hard measures are carried out against illegally use of electric power at the region. Propaganda work is also in the center of the attention. Implemented work will make opportunity for preventing of illegal use of electric power in winter. As a result it  use will decreased and the accidents at the equipments  will also decreased to minimum.