PROTECTION OF LABOUR IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
The purposeful measures are systematically carried out in order to improve the consumers` electric power supply. Without break and quality transmission of electric power, collecting of energy value transmitted to sale are successfully continued at “Ismayilli Electric Network”.
According to the information given by above started network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, important steps were taken in the line of much more improving of electric power supply in winter. So that, 120 stands were changed at TL by 10 – 0,4 kV. 25,5 km of the same powered TL were repaired. 14 different powered transformers were repaired and put into operation. At the same time, 59 transformer points were maintenance repaired. 3,2 km of line by 0,4 kV was substituted with SIL type one. In general, energy supply was much more strengthened as a result of carried out measures.
Lets` noted that, protection of labour and professionalism of the workers are in the center of the attention there. For this purpose accident and different type trainings are operated. The workers are constantly directed in this way.