AVADANLIQLAR QIŞA HAZIRLANIR
Xidməti ərazilərində daha dayanıqlı elektrik enerjisi təminatının yaradılması məqsədilə “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) balans mənsubiyyətinə daxil olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarda son aylar ərzində bir sıra sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir. Ümumiyyətlə, payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilir. Tədbirlər planına uyğun olaraq, sistemtəşkiledici 110/35/10 kV-lik “Ağcabədi” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Nizami”, “Rəncbərlilər”, “Məktəb”, “Avtobaza”, “Hüsülü”, “Karyer” hava elektrik verilişi xətlərində, 35/10 kV-lik “Ağcabədi-2” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Şəhər”, “Kökəltmə” hava elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri uğurla başa çatmışdır. Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir.
Rayonun Qiyamdinli, Rəncbərlilər, Təzəkənd, Poladlı, Avşar, Hüsülü, Qaradolaq, Hindarx, Sarıcalı kəndlərində 0,4 kV-lik enerji daşıyıcılarında da müvafiq təmir-bərpa işlər yerinə yetirilib. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində Ağcabədi rayonu üzrə 98 ədəd müxtəlif güclü 10/0,4 kV-lik transformatorlar əsaslı və cari təmir edilərək abonentlərin istifadəsinə verilmişdir.
REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan “Füzuli” elektrik şəbəkəsi üzrə də müvafiq təmir işləri həyata keçirilib. “Böyük Haramı” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik “Hospital”, 35/10 kV-lik “Mahmudlu” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Alxanlı” və “Qəsəbə” hava elktrik verilişi xətlərində icra edilmiş bərpa işləri də bu tədbirlər sırasına aid edilir.
Mənbədən bildirilir ki, rayonun Qazaxlar, Babi, Şükürbəyli, Yağlıvənd, Böyük Bəhmənli, Mahmudlu, Araz Dilağarda kəndlərində və Horadiz şəhəri ərazisindəki 0,4 kV-lik EVX-lərdə ümumilikdə 9 kilometr məsafəyə yaxin hissədə əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilib.
Bundan əlavə, Füzuli rayonu üzrə 24 ədəd müxtəlif güclü 10/0,4 kV-lik transformatorlar təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilib.
Regional şəbəkənin xidməti dairəsinə mənsub olan “Zərdab” elektrik şəbəkəsi də diqqət mərkəzindən kənarda qalmamışdır. Belə ki, burada da 10 kV- lik EVX-lər üzrə yenidənqurma işləri aparılıb. Qeyd edək ki, ümumilikdə 9 kilometrə yaxın hissədə təmir işləri görülüb.
Yenidənqurma işlərinə rayonun Çallı, Gəlmə,Əlvənd, Bıçaqçı, Şıxbağı, Ağabağı, Ağamalılar, Mehtililər kəndlərində və Zərdab şəhəri ərazilərini qidalandıran 0,4 kV-lik EVX-lərdə ümumilikdə 9 kilometrə yaxın məsafədə bərpa işləri aparılıb. Son 9 ay ərzində isə Zərdab rayonu üzrə 20-yə yaxın müxtəlif güclü 10/0,4 kV-lik transformatorlar əsalı və cari təmir edilərək yüksək iş rejiminə gətirilb.
Sonda qeyd edək ki, həyata keçirilən analoji tədbirlər yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin qəzasız və dayanıqlı işləməsi üçün əsaslı zəmin yaradır.

THE EQUIPMENTS ARE READY FOR WINTER
Last months, some important repair – restoration work were implemented at the s/s and TL belonging to the balance of “Imishli Regional Electric Network” (REN) in order to create much more regular electric power supply at the service territories. In general, measures plan was prepared and carried out in the line of preparation to autumn – winter season. Capital and maintenance repair work were successfully over at “Nizami”, “Renjberliler”, “Mekteb”, “Avtobaza”, “Husulu”, “Karyer” TL by 10 kV coming out of “Aghjabadi” s/s by 110/35/10 kV and “Sheher”, “Kokeltme” TL by 10 kV coming out of “Aghjabadi – 2” s/s by 35/10 kV in accordance to the measures plan. It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
Relevant repair – restoration work were also carried out at energy carriers by 0,4 kV of Giyamdinli, Renjberliler, Tezekend, Poladli, Avshar, Husulu, Garadolag, Hindarkh, Sarijili villages. Lets` noted that, 98 different powered transformers by 10/0,4 kV were capital and maintenance repaired under Aghjabadi region during 9 months of the current year.
Corresponding measures were operated according to “Fuzuli” electric network belonging to the REN balance. Executed repair work at Hospital TL by 6 kV coming out of “Boyuk Harami” s/s, “Alkhanli” and “Gabala” TL by 10 kV coming out of “Mahmudlu” s/s by 35/10 kV are belonging to the measures plan.
As the source informed, TL by 0,4 kV in 9 km distance was capital and maintenance repaired at Gazakhlar, Babi, Shukurbeyli, Yaghlivend, Boyuk Behmenli, Mahmudlu, Araz Dilagharda villages and Horadiz city.
In additional, 24 different powered transformers by 10/0,4 kV were repaired and put into normal work regime at Fuzuli.
“Zardab” electric network is also in the center of the attention. So that, reconstruction work were carried out at TL by 10 kV. Lets` noted that, about 9 km line was repaired.
Repair work of TL by 0,4 kV in 9 km feeding of Challi, Gelme, Elvend, Bichagchi, Shikhbaghi, Aghabaghi, Aghamalilar, Mehtililer villages and Zardab city. Twenty different powered transformers by 10/0,4 kV were capital and maintenance repaired according to Zardab and put into normal work regime during last 9 months.
Lets` also noted that, carried out analogical measures make opportunity for regular and without accident work of s/s and TL.