Respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Astara elektrik stansiyası”nda (ES) da aqreqatlara növbəti, istismar həddinə uyğun bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun vaxtında göstərilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiya işə başladığı gündən qrafikə uyğun olaraq normal iş şəraitində fəaliyyət göstərir və burada cari ilin iyul ayında 15,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, müəssisə cari ilin 7 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cənub bölgəsinin fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, sözügedən dövr ərzində burada 126,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək göstəricilər əldə edilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektiv səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, son üç ay ərzində iki porşen tipli aqreqatda əsaslı təmir işləri həyata keçirilmiş, üçündə isə növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri başa çatdırılmışdır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərinə uyğun olaraq elektrik sexində də avadanlıqlara texniki baxışlar keçirilmiş və müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. O cümlədən, güc transformatorlarında, eleqaz açarlarında, ayrıcılarda texniki xidmət işləri aparılmışdır.

ASTARA PP: THE MEASURES ARE EXECUTED IN TIME
As in all areas of the energy system of the Republic, it was built using the most modern technologies "Astara Power Plant" in the (ES) units in the next level of care in a timely manner in accordance with the schedule shown in the technical services. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
"Azerenergy" JSC the press service of the Department of energy According to the information, in accordance with the schedule, the first day of work at the plant operates under normal operating conditions, and in July of this year, 15.5 million kWh of electricity.
It should be noted that within 7 months of the year in accordance with the control schedule uninterruptible power plays an important role in the southern region. Thus, during the reporting period amounted to 126.3 million kWh of electricity.
It should be noted that the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, operation and maintenance of a stable result of targeted measures to improve high-power generation has been achieved other technical indicators.
"As consumers and reliable transmission of electricity, the successful implementation of the tasks of collective effort, trying to participate actively in the technical service units", - the source also said that in the last three months of repair work carried out on two pieces piston, three of maintenance It was completed with the operational limit.
According to the source, it should be noted that in the autumn-winter season, according to the preparatory activities for the equipment of power plants and various kinds of repair work was carried out technical inspections. In particular, power transformers, circuit breakers, disconnectors maintenance carried out.