AĞACƏKMƏ AKSIYASI VƏ IMƏCILIK
Ekoloji məsələləri daim diqqət mərkəzində saxlayan Dövlət Başçımızın göstərişlərinə uyğun olaraq ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər nazirlik, səhmdar cəmiyyətlər kimi “Azərenerji” ASC də bu istiqamətdə (ərazilərin abadlaşdırılması, yaşıllaşdırılması və s.) “Yaşıllaşdırma Proqramı” tərtib etmişdir. Sözügedən proqramda ərazilərin iqlimi, torpaq quruluşu və s. nəzərə alınmaqla həmin mühitə uyğun və xas olan bitkilər (ağac, dekorativ kol, gül kolu və s.) müəyyənləşdirilmişdir. Eyni zamanda bunların əkilməsi üçün yararlı və boş sahələr və əkiləcək ağacların sayı dəqiqləşdirilmişdir. “Yaşıllaşdırma Proqramı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsinə uyğun olaraq bu gün (20.10.2011 il) “Azərenerji” ASC-nin coxsaylı kollektivi öz peşə bayramlarında (20 oktyabr “Energetik günü”) “Şimal” Elektrik Stansiyasında 409 MVt olan II yeni buxar-qaz qurğusunun tikildiyi ərazidə ağacəkmə aksiyası həyata keçirmişlər.
Qeyd edək ki, sözügedən ərazinin sahəsi 12 hektar təşkil edir. Ümumilikdə burada 7500 ağac və kol əkilmişdir. Bunlardan 5000 ədədi zeytun ağacı, 2500-ü isə koldur. 3200 kvadrat metr sahədə isə qazon salınmışdır. Eyni zamanda, ərazidə təmizləmə işləri aparılmaqla yanaşı, yeni suvarma sistemi də yaradılmışdır.
Xatırladaq ki, Şimal" ES-də birinci 400 MVt-lik buxar-qaz qurğusu 2002-ci ildə istismara verilib. "Şimal" ES-in inkişaf proqramı Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi tərəfindən bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. 21 sentyabr 2011-ci il tarixində Dövlət Başçımızın iştirakı ilə ikinci 409 MVt-lik stansiyasının təməli qoyulub. Hazırda tikinti-quraşdırma işləri qrafikə uyğun davam etdirilir.
İkinci enerji blokunun işə düşməsi ilə əlaqədar olaraq, yeni 220 kV-lik elektrik verilişi xətləri və yarımstansiyaların tikinti işləri də aparılacaqdır.

TREE PLANT AND CLEANING DAY
“Azerenergy” JSC is also drawn up “Greening Program” in the line of greening, renovation of the territories and etc. as other ministries, joint stock companies in accordance to our leader’s instructions. Characteristic plants were identified taking into account of the territory climate condition, ground structure and etc. (tree, decorative bush, flower bush and etc.) at above mentioned program. At the same time, for carrying out of there measures, fit and empty areas and the number of planted trees are identified. The collective of “Azerenergy” JSC will carry out tree plant share at new constructed the II steam – gas equipment by 409 MW of “Shimal Power plant” on 20.10.2011 in accordance to greening program.
Lets` noted that, this territory is arranged 12 hector. In general, 7500 trees and bushes were planted there. 5000 of them are olive trees, 2599 are bushes. 3200 m3 territory was lawned. At the same time, beside cleaning work new irrigation system is also created.
Lets` noted that, the first steam – gas equipment by 400 MW at “Shimal PP” was put into operation in 2002. Development program of “Shimal PP” is successfully carried out today under leadership of Azerbaijan Republic. The second power plant by 409 MW was founded with the participation of the state leader on 21 September 2011. At present, reconstruction work is continued under the graphic.
Construction of new transmission lines by 220 kV and s/s will be carried out in accordance to put into operation of the second energy unit.