AVADANLIQLARA MÜNTƏZƏM OLARAQ TEXNİKİ QULLUQ GÖSTƏRİLİR
Yeni istifadəyə verilmiş güclər arasında şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində ayrıca yeri olan “Xaçmaz Elektrik Stansiyası” xüsusi rol oynayır. İlk fəaliyyət dövründə olduğu kimi, hazırda da burada işlər öz axarı üzrə inkişaf edir. Enerji obyektindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, cari ilin sentyabr ayı ərzində stansiya üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 26,7 milyon kilovatsaata yaxın olub. Bu da proqnoz göstəricisindən 379 min kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə 239 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı 244,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, son dövrlər qonşu Rusiya dövləti ilə respublikamız arasında olan enerji mübadiləsində də stansiyanın rolu artmaqdadır. Beləliklə, stansiya daxili tələbatı ödəməklə yanaşı, həm də enerji mübadiləsinin real iştirakçısına çevrilir.
Mənbədən o da bildirilir ki, abadlıq işləri ilə yanaşı müəssisədəki avadanlıqlara müntəzəm texniki qulluq da göstərilir. Belə ki, hazırda burada 4, 5, 6 və 7 saylı mühərrik-generatorlarda 16000 saatlıq istismar həddindən sonra növbəti texniki qulluq işlərinin həyata keçirilməsinə başlanılıb və tam keyfiyyəti ilə davam etdirilir.
Qarşıdan gələn qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində icra edilən təmir-bərpa işləri 110 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqlarında, zalların döşəmələrində və açıq havada olan bəzi su borularında aparılmış, mühərrik-aqreqatlar qış rejiminə keçirilmişdir.
Stansiyadan verilən məlumatda yanğın təhlükəsizliyinin normalara uyğun olması da diqqətə çatdırıldı. Belə ki, ərazidə yanğın təhlükəsizliyi tədbirlərinin gücləndirilməsi məqsədilə 11 müxtəlif yerdə yanğınsöndürmə avadanlıqları quraşdırılmışdır.

Khachmaz electric network” plays the main role in supplying with electric energy of northern regions. At present every think is under control as the first activity period. According to the information given by energy objects to the press – release of “Azerenergy” JSC, electric power production was about 26,7 million kWh during September of the current year. And it is 379 000 kWh more than predicted.
Lets` noted that, about 244,1 million kWh electric power was produced against 239 million kWh during 9 months of the current year.
Lets` also noted that, the role of the power plant is increased in the line of energy exchange between Russian Federation and our republic. So that, the power plant not only meet internal requirement but also it is the real participant of energy exchange.
Beside renovation work, systematically maintenance service was implemented at the enterprise equipments. So that, at present, the next maintenance service was begun at engine generators number 4, 5, 6 and 7 in 1600 hours exploitation limit.
Repair restoration work was carried out at the equipments of s/s by 110 kV, on the floor of halls and at some water pipes under open air in the line of preparation to winter. Engine – aggregates are ready to winter regime.
Fire safety is also in the center of the attention. So that, fire extinguisher equipments were constructed at 11 different places.