Respublikamızda enerji sisteminin mövcud potensialının səmərəliliyinin artırılması, elektroenergetika təsərrüfatının yenidən qurulması və yeni güclərin yaradılması istiqamətində görülən işlər ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsinə, sənaye potensialının artırılmasına çox güclü təkan verir. Belə generasiya güclərdən biri də ümumi gücü 780 meqavat təşkil edən “Cənub Elektrik Stansiyası”dır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı Idarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında ”Cənub Elektrik Stansiyası”nda 318,4 milyon kilovatsaatdan artlq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da 2015-ci ilin müvafiq dövründəki istehsaldan  97,6 milyon kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, 2016-cı ilin I yarımilliyi ərzində bu elektrik stansiyasında 2 milyard 257,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehsaldan 58,9  milyon kilovatsaat artıqdır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu dövrdə elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
“Enerji istehsalı üzrə verilmiş dispetçer tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi ilə yanaşı stansiyanın mövsümə hazırlığı da diqqət mərkəzindədir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, son üç ay ərzində əsas və köməkçi avadanlıqlarda müxtəlif təyinatlı cari təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda, yanğına qarşı əks-qəza məşqi də keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, enerji təhlükəsizliyi prinsipinə görə digər analoji stansiyalardan fərqli olaraq, sözügedən stansiyada üç yanacaq növündən - qaz, mazut və dizel yanacağından istifadə edilməsinə imkan verən texnologiyalar tətbiq edilmişdir. “Cənub Elektrik Stansiyası”nın Abşeron yarımadasının və cənub bölgəsinin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi sisteminin daha da dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.

Improving the efficiency of the existing capacity of the country power system, the restructuring of the electricity and work on the creation of new forces of social and economic development of the country and give a strong impetus to the growth of industry. Thus, the total capacity of 780 megawatts of generating one of the forces "of South power station."
According to the information given by the source to department of "Azerenergy" JSC, Energy production made According to the press service of the company, has been generated from the production for the same period in 2015 97, more than 6 million people in June this year, the competition "Shimal Power Plant" 318 4 million kWh of electricity.
Note that the power in the first half of 2016 to 2 billion 257.8 million kWh of electricity was generated in the corresponding period last year, production of more than 58.9 million kWh.
According to the source, the efficiency of equipment, power transmission system, stable operation and maintenance as a result of targeted measures to increase electricity production in this period was achieved in the other technical indicators.
"Energy production plant, along with the implementation of the dispatch center of attention problems in preparation for the season," - said the agency also said that the main and auxiliary equipment for various purposes over the last three months of repair work carried out.
By the way, other objects, as well as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, workshops, administrative buildings and ancillary buildings were inspected fire-fighting equipment, and the area cleaned up can cause a fire. At the same time, fire training on the accident.
It should be noted that other similar plants according to the principle of energy security, in contrast to the three types of fuel - gas, fuel oil and diesel fuel, which allows the use of technologies have been applied. "Shimal Power Plant" in strengthening the energy security of the Absheron Peninsula and the southern regions, the power transmission system plays an important role in the stable operation.