MİNGƏÇEVİR REŞ: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) də mövsümə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər əsasən yerinə yetirilmiş və yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Mingəçevir şəhəri, Bərdə, Yevlax, Tərtər, Ağdam, Ucar, Naftalan, Goranboy inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarında cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir.
Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən verilən məlumata görə, həmin bu dövr ərzində “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin balans mənsubiyyətinə aid olan 220/110/10 kilovoltluq (kV) “Ağsu” yarımstansiyasında 1 saylı 63 MVA gücündə avtotransformator və onun eleqaz açarı təmir edilmişdir. Analoji təmir işləri eyni gərginlikli “Qəbələ”, “Ağdaş” və digər yarımstansiyalarda da həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, bu dövrdə 220 kV-lik 3 ədəd transformator, bir ədəd eleqaz açarı təmir edilmişdir.
“110/35/10 kV-lik “Ağcabədi” yarımstansiyasında 35 kV-lik yağ açarı, 3-cü “Ağcabədi” hava xəttinin (HX) yağ açarı, 35 kV-lik 1-ci və 2-ci “Ağabəyli” HX-lərin eleqaz açarları, 2 saylı transformatorun 10 kV-lik giriş, 10 kV-lik “Təzəkənd” və “Rəncbərlər” HX-lərinin vakuum açarları da təmir olunmuşdur” - deyən mənbə onu da bildirdi ki, həmin bu gövrdə REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 110/35/10 kV-lik “Ucar”, “Bərdə”, “Yevlax”, “Şükürbəyli” və digər bir neçə yarımstansiyada həyata keçirilmiş təmir işləri çərçivəsində, ümumilikdə 9 transformator, iki yağ açarı, 16 eleqaz açarı təmir edilmişdir.
“Respublikanın enerji sistemi üçün son dərəcə strateji əhəmiyyətə malik olan 1-ci və 2-ci “Abşeron”, 1-ci, 2-ci və 6-cı “Mingəçevir” və “Qəbələ” elektrik verilişi xətləri (EVX) xüsusi diqqət mərkəzindədir” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, bütün bunlarla yanaşı, həmin bu dövrdə REŞ-in xidməti ərazisində 35 kV-lik 20-dən artıq yağ açarı, yeddi ədəd eleqaz açarı, 10 kV-lik 40-a yaxın yağ açarı, 6-10 kV-lik 25-ə yaxın vakkum açarları təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı həmin bu dövrdə transformatorlarda yağların səviyyəsinin tənzimlənməsi məqsədilə 2,3 tondan artıq transformator yağı işlənilmişdir.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisə avadanlıqların texniki göstəriciləri baxımından iqlim şəraitinə tam hazırdır.
“Bunlardan əlavə, xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə də müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir” – deyən mənbə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, havaların istiləşməsi ilə əlaqədar olaraq yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daha da gücləndirilmişdir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən və nəzərdə tutulmuş tədbirlər planı müntəzəm xarakter daşıyır və bu kimi tədbirlər ölkə enerjisisteminin stabil və dayanıqlı iş rejiminin təmin edilməsində mühüm amillərdəndir.

In order to provide consumers with reliable and quality electric power substations, transmission equipment for maintenance and repair work, reduce the power loss is one of the most important tasks. Other energy facilities "Mingachevir Regional Electric Network" (REN) is also carried out preparations for the season. In particular, the planned activities are mainly carried out and a number of fire safety measures have been implemented.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, Mingachevir, Barda, Yevlakh, Terter, Aghdam, Ujar, Naftalan, Goranboy administrative territories of the transmission line (TL) and the substation made in the last three months of the year, current and capital repair works Open Joint Stock Company, the information, included in the press service said.
According to the Department of electric power transmission, during this period, "Mingachevir Regional Electric Network" belonging 220/110/10 kV (kilovolts), has been restored, "Aghsu" 63 MVA transformer station number 1 and its circuit breaker. A similar repair work at the same voltage "Gabala", "Agdash" and performed at other substations. in general, for 3 x 220 kV transformers period, circuit breakers and one was repaired.
"110/35/10 kV" Agjabedi "hydraulic circuit 35 kV substation, the 3rd" Agjabedi "(TL) TL circuit breaker oil, 35 kV in the 1st and 2nd" Agabeyli "NW circuit breakers, transformers, 10 kW number 2 inputs, 10 kV "Tazakand" and "Ranjbarlar" TL repaired vacuum circuit breakers ", - said the source told him that he owned REN govrdə 110/35/10 kV" Ucar "," Bard ", " Shukurbayli "and other works carried out in the framework of several substations, transformers, about 9, two oil switches, circuit breakers, 16 were repaired.
"The energy system is extremely strategic for the 1st and 2nd" Absheron ", 1 st, 2 nd and 6 th" Mingachevir "and" Gabala "transmission line (TL) in the center of attention," - said the source told him that they are all in this period, REN chain oil 35 kW more than 20, seven of circuit breakers, oil circuit breakers with 10 kV 40 6-10 of about 25 kV vacuum circuit breakers were repaired and put into normal operation. At the same time, during this period in order to regulate the level of 2.3 tons of transformer oil transformer oil have been developed.
Speaking at the source also said that the work of other emergencies, the company is ready to climatic conditions from technical equipment point of view.
"In addition, in order to prevent energy loss in the lines to carry out certain actions", - said the source gave information on fire safety measures and fire safety measures in connection with the warm weather and further strengthened. Thus, the protection zones and areas of dry grass TL substations, oil-intensive equipment have been cleaned of dirty oil around. At the same time, test instruments have been checked and defects have been eliminated.
Finally, it should be noted that the action plan is implemented and planned measures, such as a permanent character and power of the country is an important factor in ensuring the stable and sustainable business.