Enerjitəchizatı müəssisələrinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha da dayanıqlı və keyfiyyətli şəkildə ödənilməsi məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma və təmir işləri uğurla davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  “Şəmkir SES Silsiləsi”ndə (SESS) həmişə olduğu kimi cari ilin son üç ayında da avadanlıqlara texniki xidmət hər iki stansiyada yüksək ixtisaslı və bacarıqlı mütəxəssislər tərəfindən aparılmışdır. Xidmətlər yerli və zavod təlimatlarının tələblərində göstərilmiş normada icra olunur. Bütün avadanlıqlar diqqətdə saxlanılır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, “Şəmkir” SESS-də cari ilin may ayında ümumilikdə 163,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bunun da 116 milyon kilovatsaatı silsilənin birinci pilləsi sayılan «Şəmkir» SES-də, qalanı isə «Yenikənd» SES-də istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində silsilənin birinci pilləsi sayılan «Şəmkir» SES-də 361,2 milyon kilovatsaatdan artıq, «Yenikənd» SES-də isə 149,4 milyon kilovatsaata yaxın, ümumilikdə isə silsilə üzrə 510,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Digər enerji obyektləri kimi adıçəkilən obyektdə də iş rejimi günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədədir. Hal-hazırda elektrik stansiyası dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, silsilədə yaz-yay sel sularının qəbulu və ötürülməsi işləri ilə bağlı hidroaqreqatlarda cari təmir işləri aparılmışdır. Onun nəticəsidir ki, «Şəmkir» SES-də hər birinin gücü 190 MVt  olan iki ədəd aqreqat sel sularının qəbulu və ötürülməsinə tam hazırdır. Həmçinin, « Yenikənd » SES-də olan hər birinin gücü 37,5 MVt-lik dörd ədəd aqreqatın üçündə analoji proseslər həyata keçirilmişdir. Hazırda 2 saylı hidroaqreqatda əsaslı təmir işləri davam etdirilir.
Məlumatda o da bildirilir ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, qurğu və avadanlıqlar normal işləyir, işçi heyət tərəfindən hər iki stansiyanın fəaliyyəti nəzarətdə saxlanılır.
Xatırladaq ki, Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsinin qərb bölgəsinin enerji təchizatında, eyni zamanda pik güclərinin təmin olunmasında özünəməxsus payı və rolu var.

Energy facilities, power and quality to meet the needs of a sustainable reconstruction and repair work is in full swing.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the Department of energy production According to the press-service of JSC "Shamkir HPP" in (SESS) in the last three months of the year, as usual, the service at both stations was carried out highly skilled and qualified professionals, services for regular local plant requirements and instructions are executed. All the equipment is in focus.
According to a source, "Shamkir" SESS in May this year amounted to 1.634 billion kWh, of which 116 million kWh, which is the first step of a series of "Shamkir" HPP, and the rest "Yenikend" HPP was carried out.
Note that the first step in the chain, which is within 5 months of the year, "Shamkir" HPP 361.2 million kWh, "Yenikend" GES 149.4 million kWh in total, 510.6 million kWh electricity produced within the circuit.
"On the other aforementioned objects, such as power plants to match the operating mode level requirements Currently, power operates in accordance with the dispatch schedule.", - He said the source told him that the work to improve the efficiency of energy transfer system sustainable, stable operation as a result of targeted measures to improve the level of production of electrical energy and other technical indicators also high results.
By the way, a series of transmission and reception spring-summer flood repair work on the hydraulic units was carried out. As a result, "Shamkir" HPP, 190 MW each power plant and the transfer of the two blocks are fully prepared for the flood waters. In addition, "Yenikend" HPP 37.5 MW power unit in three of the four parts of similar processes were carried out. Currently, the first hydraulic unit 2 is repaired.
According to the report, as well as other energy facilities, fire hazard kept attention, and they are completely safe from fire, according to the instructions.
Finally, it should be noted that the plant and equipment is working properly, the work of the plant is controlled by staff.
Recall that the Shamkir hydroelectric power plant in the western region of the energy supply chain, as well as its share and plays a role in providing peak capacity.