REAL İŞLƏRİN NƏTİCƏSİ
Ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin də davamlı və tarazlı inkişafına müsbət təsir göstərmişdir.  Enerjidən istifadənin ətraf mühitə mənfi təsirini azalda biləcək layihələrin işlənib hazırlanması daha mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi, respublika elektrik enerjisi sistemində də bu problemin həlli ilə əlaqədar maraqlı və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir.
Belə layihələrdən biri də respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyasıdır. Elektrik stansiyası iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu vardır. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  “Sumqayıt” ES cari ilin 5 ayı ərzində 1 milyard 345,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal etmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehsaldan 254 milyon kilovatsaat çoxdur.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin may ayında elektrik enerjisi istehsalı 194 milyon kilovatsaat artaraq, 269 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
“Stansiyanın avtomatik idarə olunma sisteminin müasir rəqəmsal texnologiya əsasında qurulması istismar prosesinin asanlaşdırılmasına və keyfiyyətin artırılmasına xidmət edir” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, enerjisistemin mövsü­mə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində müəssisədə cari ilin son 3 ayı ərzində nəzərdə tutulmuş bütün tədbirlər vaxtında həyata keçirilib. Avadanlıqlara vaxtlı-vaxtında qrafik üzrə texniki xidmət göstərilmişdir. Hazırda sahil akvatoriyasında dəniz otunun (yosunların) kütləvi gəlməsi ilə əlaqədar təxirəsalınmaz tədbirlər görülür. Belə ki, ottəmizləyən qurğularda daraq mexanizminin işinə nəzarət gücləndirilərək soyuducu su yollarının tutulmasının qarşısı alınır. Görülən tədbirlər isə, heç şübhəsiz ki, qarşıdakı mövsümdə elektrik enerjisinə artan tələbatın təmin olunmasına əhəmiyyətli təsirini göstərəcəkdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə yanğın təhlükəsizliyi üçün bir sıra texniki tədbirlər də həyata keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, bu stansiyada dünya standartlarına cavab verən hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbinləri və gücü 189 meqavat olan bir ədəd ən müasir buxar turbini avadanlıqları quraşdırılmışdır. Bu elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur.

THE RESULT OF REAL WORK
In our country all the steps taken in a consistent and systematic way as other sectors of the economy to a sustainable and balanced development of the power system had a positive effect. This will reduce the impact of energy use on the environment, the more important development projects. As in many countries of the world, the power system solutions to this problem is also an interesting and purposeful measures are carried out.
One of these projects with a total capacity of 525 MW in the second industrial city of Sumgait power plant "Sumgait" PP. The power plant economically developed has made energy security of Sumgait and Absheron peninsula. Moreover, the energy transfer plays an important role in ensuring system stability. The station operates in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the Department of energy According to the press service of the PP "Sumgait" during 5 months of the year to 1 billion 345.5 million kWh of electricity. This is 254 million more than the production in the corresponding period last year.
Improving the efficiency of equipment, power transmission systems sustainable, stable operation as a result of targeted measures to increase the production of electric energy to other technical indicators have been achieved.
By the way, in May this year compared to the same period last year, electricity production increased by 194 million kWh and 269 million kWh.
"Station management system automates the process of creating the foundations of modern digital technology to simplify and improve the quality of services", - said the source told him that, as part of the preparatory activities season power in all measures in a timely manner were performed within 3 months of the year, provided. Timely maintenance on schedule equipment. at present, the coastal waters of the sea grass (seaweed) in connection with a mass arrival of the emergency measures taken. Thus, strengthening the oversight mechanism to comb cooling device prevents the waterways preservation. These measures, however, does not cause doubt that the upcoming season will have a significant impact on the provision of the growing demand for electricity.
It should be noted that other objects, as well as the issue of fire safety in the spotlight. Workshops, offices and ancillary buildings are equipped with fire-fighting equipment, which could cause a fire in the dry grass and cleaned the area. At the same time, a number of technical measures have been implemented for fire safety.
This plant, which complies with international standards, two gas turbines and a capacity of 164 MW, 189 MW steam turbine, one of the most modern equipment installed. The power plant operates on the principle of the Clean Development Mechanism.