AZƏRBAYCAN İES: YEKUNLAR UĞURLUDUR
Cənubi Qafqaz regionunda, o cümlədən ölkəmizdə ən böyük istilik elektrik stansiyası sayılan “Azərbaycan” İES ötən ili uğurla yekunlaşdırdığı kimi, cari ilin I rübünü də diqqətəlayiq texniki-iqtisadi göstəricilərlə başa çatdırıb.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin may ayında 429,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Həmişə olduğu kimi cari ildə də əzmkarlıqla çalışdıqlarını vurğulayan mənbə bildirdi ki, 2016-cı ilin ötən 5 ayı ərzində stansiyada 2 milyard 379,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalında yüksək texniki göstəricilərə nail olunmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi “Azərbaycan” İES-in də normal fəaliyyətini davam etdirməsi üçün tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun olaraq, son üç ay ərzində su-buxar itkilərinin azaldılması istiqamətində iş aparılmış, qazan qurğularında yaranan qüsurlar aradan qaldırılmış, zədəli hissələr dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda ötən ilin noyabr ayında bölgədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində maşın zalının binasının çatlamış panellərinin bərpası işləri davam etdirilərək, 6 saylı enerji blokunun ərazisində olan çatlar və digər qüsurlar aradan qaldırılmış və enerji bloku ehtiyata verilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 3 saylı enerji blokunda orta təmir işləri yerinə yetirilmiş və 4 saylı enerji blokunda isə əsaslı təmir işləri aparılır. Bundan əlavə köməkçi istehsalat sahələrində avadanlıq, bina və qurğularda təmir-profilaktika işləri də aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, stansiyada mazut yanacağından istifadə edildiyindən istismar qaydalarına uyğun olaraq, bu rejimdə qazan qurğularının köməkçi avadanlıqlarının təmizliyinə qoyulan əlavə tələblər onların istismarında çətinlik yaratmasına baxmayaraq işlər işçi heyəti tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada da yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Bununla bağlı stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır. Eyni zamanda yanğına qarşı əks-qəza məşqləri də keçirilir.

AZERBAIJAN TPP: THE RESULTS ARE SATISFACTORY
South Caucasus, including the largest thermal power plant of the country "Azerbaijan" TPP successfully finished last year and in the first quarter of this year, completed the remarkable technical and economic indicators.
According to the information given by the source to the press – release of "Azerenergy", the Department of energy According to the company's press service, in May this year, were produced 4.294 billion kWh of electricity.
As always, the source noted that in the current year strongly said that the station for the last 5 months of 2016 up to 2 billion 379.3 million kWh of electricity was produced.
It should be noted that the work to improve the efficiency of energy transfer system sustainable, stable operation as a result of targeted measures to improve the level of the high performance was achieved in the production of electrical energy.
The source also said that, as in all areas of the energy system of the "Azerbaijan" in order to maintain the normal operation of thermal power plants in the maintenance schedule has been drawn up in accordance with the last three months of work, to reduce the boiler water vapor defects caused by raised, damaged parts replaced. At the same time, in the aftermath of the earthquake in November last year, continued to rebuild the machine room cracked panels, cracks and other defects in the unit area number 6 be removed and put in the reserve block. At the same time, the average power unit number 3 maintenance work is carried out and the unit number 4 being overhauled. In addition to the industrial areas of the auxiliary equipment, buildings and structures, repairs and maintenance carried out.
Incidentally, according to the operating rules oil plant was used in this mode, additional requirements imposed purity boiler installations auxiliaries despite the complexity of their work by staff operation continues successfully.
Finally, it should be noted that the fire safety regulations in the spotlight. In this regard, fire water lines and pumps, as well as automatic fire-extinguishing systems are in good condition, fire extinguisher means were controlled, the detected defects have been eliminated. In general, fire dangerous objects are checked on a regular basis and to detect the smallest defects are eliminated. Training will take place on fire in an accident.