Ölkənin enerji təhlükəsizliyi üçün yaradılmış təminatlar əsasında generasiya güclərinin daha da artırılması, müasir və mütərəqqi texnologiyalar əsasında inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində müstəqilliyimiz dövründə istifadəyə verilmiş alternativ enerji mənbələrindən biri də gücü 25 MVt olan Füzuli Su Elektrik Stansiyasıdır. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin yaxşılaşmasına kömək edir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Füzulu SES-də cari ilin may ayında 4,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Həmişə olduğu kimi cari ilin 5 ayında da əzmkarlıqla çalışdıqlarını, qrafik üzrə avadanlıqlara texniki xidmət göstərildiyini vurğulayan mənbə bildirdi ki, həmin bu dövr ərzində stansiyada 17,4 milyon kilovatsaatdan artıq  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən illərdə olduğu kimi, cari ildə də avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
Onu da qeyd edək ki, burada da yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, Füzuli Su Elektrik Stansiyası pik güclərinin artırılması istiqamətində atılan addımlardan biri olmaqla yanaşı, bu bölgənin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit işləməsinin təmin edilməsində rolu böyükdür.

Seasonal events here, as in other objects are realized in a timely manner. This, in turn, improves the stability of the production process and ultimately help to improve the technical and economic indicators.
According to the information given to the press service of the Department of energy "Azerenergy", JSC Fizuli hydroelectric power plant in May of this year, 4.9 million kWh of electricity was produced.
As always it works decisively 5 months of the year, highlighting the source equipment has shown that the maintenance of the power plant during the period 17.4 million kWh of electricity was produced.
Please note that, as in previous years, this year with the aim of improving the efficiency of equipment, power transmission systems, sustainable and stable operation of the power plant as a result of targeted measures to improve the level of technical and economic indicators are satisfactory.
By the way, the plant is operated in accordance with the schedule. Electricity generated by 110 kV, "Harami" substation is transmitted through the energy system of the country.
It should be noted that increased security measures to protect against fire related to the summer season. Power plant internal  fire water lines and pumping stations, as well as automatic fire-extinguishing systems are in good condition, fire extinguisher means were controlled, the detected defects have been eliminated. In general, fire dangerous objects are checked on a regular basis and to detect the smallest defects are eliminated.
Recall that the Fizuli hydroelectric power plants in addition to one of the steps taken to increase the peak power, the strengthening of energy security of the system, transmission and distribution in the region play an important role in the stable operation.