Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cari ilin 7 ayı ərzində 298,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində digər texniki-iqtisadi göstəricilər üzrə də yüksək göstəricilərə nail olunub.
Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin iyul ayında 43 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Mövsümə hazırlıq tədbirləri davam etdirilir”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-tikinti işləri barəsində onu bildirdi ki, 1 saylı Qaz Turbin Qurğusunda (QTQ) sazlama işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 1 saylı QTQ-nin qaz xəttində və digər avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, 2 saylı QTQ-də təmir işlərinə start verilmiş və hazırda bu işlər davam etdirilir. Ümumiyyətlə, cari ili son üç ayı ərzində pik boylerdə, qaz-turbin qurğularının avadanlıqlarında, mazut təsərrüfatının su, buxar və yanğın xətlərində, kompressor təsərrüfatında, dəniz suyu xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik yarımstansiyanın da ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir. Xatırladaq ki, “Bakı” İEM-də hər birinin gücü 53,5 MVt olan iki ədəd qaz-turbin qurğusu fəaliyyət göstərir.

INTENDED MEASURES UNDER THE GRAPHIC WERE OVER
After the restoration of independence in order to strengthen the economic recovery power plants in operation, one of the "Baku Thermal power center."
According to the information given by the source to the press service of "Azerenergy" JSC the of the Department of energy the information, in accordance with the control room for the 7 months of this year was 298.7 million kWh of electricity. Improving the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, operation and maintenance of a stable result of targeted measures to raise the level of technical and economic parameters have been reached high.
It should be noted that in July of this year was 43 million kWh of electricity.
"Preparing for the season is going," - said the source, during the last three months of this year, construction work was carried out on him, that the gas turbine unit number 1 works carried out. The house number 1 pipeline while QTQ and other equipment were different kinds of repairs.
According to information provided by the source, repair work began on No. 2 QTQ and this work continues. Overall, during the last three months of the year of peak hot water boilers, gas turbines, fuel, water, steam and fire lines, compressor, agriculture, lines of sea water in different types of repair work carried out. Along with all of the 110 kV substation in the area and the different types of repairs have been checked. At the same time, electric motors and other accessories of repair was carried out. The works are rich enough.