ABŞERON REŞ: DAYANIQLIQ DAHA DA MÖHKƏMLƏNDİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri  istehlakçıların dayanıqlı  və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsinə, o cümlədən  elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışırlar.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata əsasən yendən qurmaişləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərindən  (HEVX) də yan ötməmişdir. Belə ki, 110 KV-lik 2-ci və 4-cü Binəqədi hava xəttinin (HX) müəyyən hissəsi kabel xəttinə keçirilmişdir.  Analoji yenidənqurma işi 220 KV-lik Nizami HX-də də həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, layihə əsasında 110 KV-lik ikidövrəli 2-ci və 3-cü Əhmədli HX-lərin 8 ədəd dayağı yenisi ilə əvəz edilmiş və bu dayaqlar arası naqillər isə daha böyük yükgötürmə qabliyyətinə malik olan yeni naqillərə dəyişdirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 110 KV-lik ikidövrəli 1-ci Əhmədli və 1-ci Zöğ HX-lərində isə 25 dayaq və bu dayaqlar arasında  analoji işlər həyata keçirilmişdir.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq Şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

Actions implemented in the energy system of the country, with the introduction of new technologies, stable and reliable power supply to consumers, allowing supply. Increased technical and economic indices, including the transfer of power to ensure the sustainability of the proposed technical measures continued during the last three months of the year. All the power grid facilities, as well as in "Absheron Regional Electric Network" (REN), the set of tasks in a timely and adequate staff are working hard to fulfill.
"Azerenergy" JSC Power Transmission Due According to the press service of the company qurmaisləri owned by overhead transmission lines (TL) has also been implemented on the side. Thus, the 110 kV line from the 2nd and 4th Binagadi (TL) was established part of the cable line. Similarly 220 kV reconstruction work was carried out in Nizami TL.
It should be noted that the project on the basis of two 110 kV circuit breakers in the 2nd and 3rd at 8 basis Ahmedli TL, and it is between the wires have been replaced by new ones, which have a large load of new cables qabliyyətinə changed.
By the way, the two circuits of 110 kV and 1 in the 1st Ahmedli scion of TL 25 similar studies have been carried out between the stands and the stands.
According to the source, the implementation of these measures, the main factors to ensure a more sustainable operation of Energy Economics. With this in mind, one of the main tasks on the agenda for the continuation of the reconstruction of the network reported.
According to the source, taking into account the negative effects of the current weather conditions, preventive measures have been taken. For example, water basins filled with water, packed in blowing agents stored in reservoirs. In addition, to prevent oil from leaking from fat-containing equipment, fire-prevention measures are taken. Network in order to improve the training of personnel trained in fire fighting.
Currently, the source stressed that the continuation of the same events, all of these substations, transmission lines, trouble-free and provides a solid foundation for the sustainable operation.