Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikada istismara verilən elektrik stansiyalarından biri, Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi hesab olunan “Şimal” Elektrik Stansiyasında əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin 5 ayı ərzində də texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin ötən beş ayında “Şimal” ES-də 235,3 milyon kilovatsaat, may ayında isə burada 7,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək onu da bildirdi ki, mövsümə hazırlıq üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər qrafik üzrə davam etdirilir. O cümlədən mövsümlə əlaqədar soyuducu su yollarının (dövran su nasoslarının girişindəki təmizləyici torlar) dənizdən gələn otlar hesabına tutulmasının qarşısı alınaraq enerji blokunun normal iş rejimi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri də keçirilir.
Xatırladaq ki, bu gün enerjisistemdə müstəsna əhəmiyyətinə görə seçilən, Bakı şəhəri və Bakıətrafı qəsəbələrin, ümumilikdə isə Abşeron yarımadasının elektrik enerjisi təchizatında mühüm rol oynayan «Şimal» Elektrik Stansiyasında ilk generator 1954-cü il yanvar ayının 19-da enerjisistemə qoşulub. Stansiyanın istismara verilməsi tarixi də həmin gündən hesablanır. Lakin zaman keçdikcə burada quraşdırılan avadanlıqlar köhnəlir və istismar baxımından müasir tələblərə cavab vermirdi. Xüsusilə də 1990-cı ildə Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra, keçmiş müttəfiq respublikaların bir çoxunda olduğu kimi, Azərbaycanda da elektrik enerjisi çatışmazlığı yaranmışdı.
15 iyun 1993-cü ildə Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətinin rəhbərliyinə gəlişindən sonra, bütün sahələrdə olduğu kimi, elektrik enerjisi sistemində də kəskin dönüş yarandı. Məhz Ümummilli Liderin şəxsi təşəbbüsü nəticəsində “Şimal” DRES ikinci həyatına qədəm qoydu.
Yada salaq ki, xalqına xidməti həyat amalına çevirmiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində Yaponiya hökuməti “Şimal” DRES-də gücü 400 meqavat olan buxar-qaz qurğusu (BQQ) üçün kredit tranşı açdı. 2000-ci il dekabr ayının 19-da həmin qurğunun təməl daşı Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyuldu. Bu nəhəng tikinti qısa müddətdə başa çatdırıldı və Azərbaycanda ilk dəfə olaraq 28 sentyabr 2002-ci ildə sinxronlaşdırma aparılaraq istismara verildi.
Bu blokun tikilməsi ilə əlaqədar stansiyada bir çox yeniliklər tətbiq olunmuşdur. Məsələn, yeni 110 kilovoltluq yarımstansiya inşa edilmişdir. Burada ən müasir 110 kV-lik eleqaz açarları tətbiq edilib. Dövriyyəyə əlavə edilən suyu hasil etmək üçün yeni tipli R-0 (əks-osmos) sistemli demineralizasiya qurğusu tikilmişdir.
"Şimal" ES-in inkişaf proqramı ölkə prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Artıq müəssisədə 409 meqavatlıq ikinci enerji blokunun tikintisi aparılır. Tikinti-quraşdırma işləri qrafikə uyğun davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, icrasına başlanan layihənin müvəffəqiyyətlə başa çatdırılması stansiyanın əhəmiyyətini daha da artıracaq, enerjisistemin dayanıqlığına və ölkənin enerji təhlükəsizliyinə töhfəsini verəcəkdir.

Regardless, the power plant into operation under the leadership of the great leader of the Absheron Peninsula, which is considered the most important power generation "Shimal" PP stable and efficient operation of the power plant main and auxiliary equipment for an action plan was developed and implemented. As a result, in recent years, as well as the technical and economic indicators for the 5 months of this year was higher. The station operates under the dispatch schedule.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC Energy Production Department of the company's press-service, in accordance with the five months of this year, "Shimal" to 235.3 million kWh in May, it was established here 7.7 million kWh of electricity,
It should be noted that the work to improve the efficiency of energy transfer system sustainable, stable operation as a result of targeted measures to increase electricity production has been achieved in other technical indicators.
As a result of activities undertaken by the source also said that in assessing the season and other arrangements in preparation for the planned work is continuing on schedule. Including seasonal routes of cooling water (circulating water pumps, cleaning the entrance to the network) to prevent the arrest of sea grasses due to the power supply provided in the normal mode.
By the way, other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety, fire pumps inspected, defects were eliminated. At the same time, the fire alarm system based on inspection and in good repair. Along with all staff are trained in the accident.
It should be selected depending on the importance of the exclusive power of Baku and surrounding settlements, in general, play an important role in ensuring the supply of the Absheron Peninsula, "North", the first generator power January 19, 1954 joined energy system. Calculated from the date of commissioning of the plant on the same day. But over time, wear and tear and maintenance of installed equipment does not meet modern requirements. Especially  after the collapse of the Soviet Union in 1990, many of the former Soviet republics, as well as the lack of electricity in Azerbaijan created.
June 15, 1993, independent Azerbaijan Heydar Aliyev came to power after state, as in all other areas, there was a sharp turn on the power system. As a result, personal "Shimal" national leader dress began a second career.
Let us recall that a turning point in the life of service to the people of Japan as a result of the initiative of the national leader Heydar Aliyev in the "North" as a combined-cycle power plant of 400 MW opened a credit tranche. December 19, 2000, the cornerstone of national leader Heydar Aliyev was equipment. Giant construction was completed in the near future and Azerbaijan period  the first time on September 28 was commissioned in 2002 and taken to the synchronization.
Building station on the block, many innovations have been applied. For example, the new 110 kV substation was built. The latest 110 kV circuit breakers were introduced. In addition to the introduction of water to produce a new type R-0 (reverse osmosis) plant system was constructed.
"Shimal" development program under the leadership of President Ilham Aliyev successfully continues to this day. The second unit of 409 MW are under construction at the company. Construction  work continues on schedule.
Finally, it should be noted that the successful completion of the power plant project launched importance further increase energy system stability will contribute to the energy security of the country.