Digər enerji təsərrüfatlarında olduğu kimi, “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”ndə də (YGEŞ) texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində konkret addımlar atılır. Bu məqsədlə tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun nəzərdə tutulmuş işlər əsasən yerinə yetirilmişdir.
Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi, Sumqayıt YGEŞ-in əmək kollektivi də enerji təchizatı müəsissəsinin daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün səylə çalışır. Hər birimiz üzərimizə düşən vəzifənin məsuliyyətini yaxşı dərk edirik. Gündən-günə inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisinə olan tələbatının artdığı bir vaxtda sistem əhəmiyyətli yarımstansiyaların, yüksək gərginlikli elektrik verilişi xətlərinin daim saz vəziyyətdə olması vacibdir. Ötən illərdə olduğu kimi cari ildə də görülmüş işlər təqdirəlayiqdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində “Sumqayıt” YGEŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan, Azərbaycan və Rusiya enerjisistemlərinin paralel rejimdə işləməsində əhəmiyyətli rola malik olan 330 kilovoltluq (kV) "Yaşma" yarımstansiyasında 330 kV-luq IV bölmədə bir neçə eleqaz açarı, eyni zamanda 220 kV-luq “Yaşma” hava xəttinin (HX) eleqaz açarları və onların elektrik avadanlıqları təmir və sınaq edilmişdir. Paralel olaraq rele mühafizəsi və avtomatika (RMA) qurğuları da yoxlanılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı, içməli su xəttinin müəyyən hissəsi və yarımstansiyanın hasarı da təmir edilmişdir. Ümumilikdə obyektdə müasir texnologiyaların tələblərinə cavab verən avadanlıqlara nəzarətin gücləndirilməsi sistemdə enerjinin ötürülməsinin dayanıqlığının daha da artmasına müsbət təsirini göstərir.
Mənbədən daxil olan digər məlumatda o da bildirlir ki, hesabat dövründə 220 kV- luq “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında 220 kV- luq dolayı eleqaz açarı (DEA), 1-ci “Zabrat”, “Yaşma” HX-lərinin eleqaz açarları və onların elektrik avadanlıqları təmir və sınaq edilmiş, rele mühafizəsi, avtomatikası yoxlanılmışdır. Analoji işlər 110 kV-luq dolayı şin sistemində, 110 kV- luq “DEA”, 2-ci “Sənaye Qovşağı”, 110 kV-luq 1-ci “Xırdalan”, 1-ci “Sumqayıt” HX-lərində də həyata keçirilmişdir. Yarımstansiyanın 10/0,4 kV-luq 2x1000 kVA xüsusi sərfiyyat transformatorları və onların elektrik avadanlıqları təmir və sınaq edilmiş, rele mühafizəsi, avtomatikası yoxlanılmışdır. Eyni zamanda yanğınsöndürmə maşınlarının yerlə əlaqələndirilməsi üçün hər birinin gücü 200 MVA olan 1 və 2 saylı avtotransformatorların yaxınlığında yerlə əlaqələndirici quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) və yardımçı təsərrüfat binalarının da təmir işləri yerinə yetirilmiş və bu işlər hazırda davam etdirilir.
Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə təmir qrafikinə uyğun olaraq YGEŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV- luq “Sumqayıt-3”, “Sumqayıt-2”, “135 saylı”, “Görədil”, “Masazır” və digər bir neçə yarımstansiyada da təmir işləri görülmüşdür. Bütün bunlarla yanaşı, həmin bu dövr ərzində 110 kV-luq “Sumqayıt-3” yarımstansiyasında yanğınsöndürmə siqnalizasiya qurğusu tamamilə yenidən qurulmuşdur.
Hava xətləri üzrə görülən işlərə gəldikdə isə mənbə onu da bildirdi ki, balans mənsubiyyətinə daxil olan EVX-lərinə vaxtında texniki baxış keçirilir, mövcud olan hər hansı nasazlıqlar yerindəcə aradan qaldırılır. 330 kV-luq 1-ci, 8-ci “Abşeron”, 220 kV- luq “Yaşma”, 7-ci “Abşeron”, 110 kV- luq 1-ci, 5-ci “Sumqayıt” və digər hava elektrik verilişi xətləri bu qəbildən olan enerji obyektləridir. Belə ki, adıçəkilən EVX-lərin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada müxtəlif təyinatlı yenidənqurma və təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir.

TECHNICAL INDICATORS ARE MUCH MORE IMPROVED
With other energy saving, "Sumgait High Voltage Electric Networks" (The HVEN) concrete steps taken to improve the technical performance. Maintenance schedule was drawn up for this purpose in accordance with the planned work has been carried out.
All electrical companies, as well as employees at the plant in Sumgait power HVEN more stable and reliable power supply is working hard. We are well aware of the responsibility of each of us our duty. Economic development in the period of increased demand for electricity in the system of substations, high-voltage transmission lines, it is important to always be in good condition. As in previous years, he praised the work done this year.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, Transfer Office of Electric Power Joint Stock Company, the information has been featured in the press, and he says that in the last three months of the year, "Sumgait" HVEN belonging to Azerbaijan and parallel operation mode Russian energy 330 kV, which plays an important role (kV) "Jasper" substation of 330 kV circuit breaker in the fourth section, as well as the 220 kV "Jasper" TL (TL) circuit breakers and electrical equipment were repaired and tested. In parallel with this, relay protection and automation (RMA) in the tested devices. In addition, some of the water line and the substation fence had been repaired. In general, the objects that meet the requirements of modern technologies and equipment to strengthen the control system and increase the positive impact of energy transfer stability.
According to the source, the other to the report, during this period, 220 kV substation "Industrial the Interchange" 220 kV substation power due to a circuit breaker (DEA), "to" 1, the TL-breakers "Jasper", and electrical maintenance and test equipment , relay protection and automation verified. In addition, due to the bus system of 110 kV, 110 kV substation "the DEA", 2 "the Interchange Industrial", 1st 110 kV first "Khirdalan", "Sumgait" the TL is also carried out. The substation 10 / 0.4 kV 2x1000 kVA transformers and special purpose maintenance and testing of electrical equipment, relay protection and automation verified. At the same time, the earth and coordination of fire engines, each with a capacity of 200 MVA № 1 and 2 are installed in the vicinity of the ground contact. Along with all of the closed distribution system (switch yard) and maintenance work is carried out in support of the agricultural buildings, and this work continues.
Please note that, in accordance with the maintenance schedule in this period HVEN substation of 110 kV belonging to the "Sumgayit-3", "Sumgait-2", "Room 135", "Goradil", "Masazir" and several others during repair was carried out. also, during this time, the fire alarm system 110 kV "Sumgayyt-3" S has been completely redesigned.
As for the work done on the air supply lines I told him that the media belonging to the balance sheet lines to be inspected in a timely manner, which is available in any of the defects are eliminated. 1st 330 kV, 8 "Absheron" substation of 220 kV "Jasper" seventh "Absheron", 110 kV in the 1st, 5th, "Sumgait" TL and other objects of this kind. Thus, in order to increase the stability of the above-mentioned reconstruction and repairs TL conducted for different purposes.
By the way, depending on the climatic conditions of the events planned in connection with the repair work in the enterprise, as well as fire safety measures have been implemented in a timely manner. So that all fat-containing electrical equipment checked the oil level, and the area was cleared of dry grass.