“XAÇMAZ REŞ”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri sayəsində Azərbaycanda müstəqil energetika sisteminin formalaşması mümkün olmuşdur. Bütün sahələrdə, həmçinin elektrik enerjisi sahəsində də əldə olunan yeniliklər möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bilavasitə onun göstərişləri əsasında aparılan genişmiqyaslı quruculuq işləri, əhalinin rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən çoxsaylı tədbirlər sosial problemlərin həllinə yönəldilmişdir. Təbii ki, yeni-yeni sənaye və ticarət obyektləri, sosial-mədəniyyət obyektləri yaranır ki, bunlar da öz növbəsində yeni enerji obyektlərinin yaradılmasını, onların yenidən qurulmasını tələb edir. Yeni elektrik güc mərkəzlərinin işə salınması bölgələrin, o cümlədən şimal bölgəsinin sosial-iqtisadi inkişafını daha da sürətləndirib.
Respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının lazımi səviyyədə təmin olunmasında “Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) özünəməxsus yeri və rolu var.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, “Xaçmaz REŞ”in balans mənsubiyyətinə aid olan bütün şəbəkələrdə istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün cari ilin son üç ayı ərzində təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilmiş və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Belə ki, 110/35/10 kV-luq “Quba” yarımstansiyasında yenidənqurma işləri aparılmış, o cümlədən, 1 və 2 saylı 40 MVA transformatorların 35 kV tərəfində müasir tipli gərginlik məhdudlaşdırıcıları quraşdırılmışdır. Eyni zamanda yarımstansiyada layihə sənədləri əsasında yeni 32 yuvadan ibarət 10 kV-luq qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) tikinti işləri davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı bu yarımstansiyada 1 və 2 saylı 40 MVA transformator, 110 kV-luq eleqaz açarları, cərəyan transformatorları və boşaldıcılar, 110 kV-luq 2-ci “Quba” hava xəttinin (HX) xətt ayrıcısı və digər avadanlıqlar təmir edilmişdir.
Həmin dövrdə 110/35/10 kV-luq “Qusar” yarımstansiyasında 1 saylı 10 MVA transformator və avadanlıqlarında təmir işləri görülmüş, yarımstansiyanın genişləndirilməsi ilə əlaqədar yenidənqurma işləri çərçivəsində yeni 35 kV-luq avadanlıqların quraşdırılması və 26 yuvadan ibarət 10 kV-luq QPQ tikinti işləri davam etdirilmiş və hazırda son tamamlama işləri aparılır.
Mənbə onu da bildirdi ki, hesabat dövründə 330/110/10 kV-luq “Xaçmaz” yarımstansiyasında 2 saylı 180 MVA transformatorun 110 kV-luq xətt ayrıcısı, 330 kV-luq “Dərbənd” və 110 kV-luq 7-ci “Xaçmaz” HX-lərinin xətt ayrıcıları, 2 saylı xüsusi sərfiyyat transformatorunun vakuum açarı təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, 110/35/10 kV-luq “Xaşmaz”, “Xudat”, “Yalama”, 110/35/6 kV-luq “Siyəzən” və 35/10 kV-luq “Qusar” yarımstansiyalarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, həmin dövrdə yenidənqurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərindən də (HEVX) yan ötməmişdir. Belə ki, 330 kV-luq “Dərbənd”, 110 kV-luq 7-ci “Xaçmaz”, “Çarxı”, “Xudat-Yalama” və digər bir neçə xəttdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə 35 kV-luq və ondan yuxarı gərginlikli HEVX-nin 200 kilometrdən artıq hissəsində təmir və bərpa işləri aparılmış, 470-ə yaxın izolyator və 4 ədəd dayaq dəyişdirilmiş, 15 ədəd dayaq təmir olunmuşdur. Eyni zamanda dayaqlara yuxarıdan baxış keçirməklə müvafiq istismar işləri və HX-lər boyu hündür ağacların budanması işləri aparılmışdır.
Yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə görülən işlərdən söz açan mənbə onu da qeyd etdi ki, yarımstansiyalarda olan ilkin yanğınsöndürmə balonları təftiş olunmuş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. HX-lərinin dayaqlarının ətrafı, yarımstansiyalarda APQ-nin ərazisi otlardan təmizlənmiş, avadanlıqlarda olan yağ sızmaları aradan qaldırılmış, kabel kanallarının kipləşdirilməsi işləri aparılmış və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.

KHACHMAZ REN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE IMPLEMENTED
The invaluable contribution of the national leader Heydar Aliyev was made possible by the formation of an independent energy system. In all areas, as well as the innovations achieved in the field of electricity is successfully continued by President Ilham Aliyev. Large-scale construction works carried out on the basis of their direct instruction, numerous measures to improve the welfare of the population, aimed at solution of social problems. Of course, the new industrial and commercial facilities, there are social and cultural objects, which, in turn, the creation of new energy facilities, reconstruction of their claims. The launch of new electric power centers in the regions, including the accelerated socio-economic development of the northern region.
North of the country's electricity needs of the region to provide the required level of "Khachmaz Regional Electric Network" (REN) has a special place and role.
The work carried out in this area are under way. Thus, the reconstruction of 110/35/10 kV Substation "Guba" , including the number 1 and 2 on the side of the MVA was installed modern limiters tension 35 kV 40. At the same time, 32 out of the slot on the basis of the design documentation in a closed distribution system consists of a 10 kW (yard) is under construction. At the same time it has been refurbished number 1 and 2 by 40 MVA, 110 kV circuit breakers, current transformers and relaxants, 2-110 kV "Guba" TL (TL) of the separator line and other equipment.
At that time, 110/35/10 kV "Gusar" number 10 MVA transformer substation equipment 1 repair work done as part of the reconstruction of the expansion of substations of 35 kV and 10 kV installation and 26-slot ORU construction work continued and the final work is done.
The source also reported that during the 330/110/10 kV of "Khachmaz" number 2, 180 MVA transformer substation separator line of 110 kV, 330 kV "Derbent" and 7-110 kV "Khachmaz" the TL line cut-off number 2 vacuum use transformer was repaired.
It should be noted that the 110/35/10 "Khachmaz kV", "Khudat" "" Bathroom, 110/35/6 kV "Siyazan" and 35/10 kV "Gusar" different kinds of repair substations implementation of the work have been strengthened their stability .
The source also pointed out that, while belonging to the renovation and repair work on overhead transmission lines (TL) has also been implemented. Thus, the 330 kV "Derbent" 7th 110 kV "Khachmaz", "wheel", "Khudat-Yalama" and several other different types of repair work carried out in line. In general, the higher the voltage of 35 kV and 200 km of repair and restoration work management about 470 OHL and 4 stands corrected insulators were repaired 15 towers. At the same time, inspection of bearings at the top of tall trees along the trimming operation has been carried out and the NC's.
Speaking about the work done to ensure the safety of the fire source also pointed out that the initial fire extinguishers substations were inspected, defects have been eliminated. Worth around £ field grass yard substations, equipment removed from the oil leak, cable TV and other preventive measures have been taken for the sealing operation.
Finally, it should be noted that at the enterprise for occupational health and safety regulations are strictly enforced. The service area in a different climate and terrain are some risks for staff. With this in mind before performing any operation, trained technicians and workers are provided with the necessary protection kits.