TƏMİR İŞLƏRİ VAXTINDA VƏ KEYFİYYƏTLƏ YERİNƏ YETİRİLİR
“Respublikanın sosial-iqtisadi həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, elektroenergetika sahəsində də yenilənmə işləri uğurla davam edir. “Sumqayıt Yüksəkgərginlikli Elektrik Şəbəkəsi” MMC-nin balansındakı yarımstansiyalardan elektrik enerjisi ilə təchiz edilən şəhər və qəsəbələrin, sənaye obyektlərinin inkişafının ildən-ilə artdığı nəzərə alınaraq, əsas yarımstansiyalarda olan transformatorların bəziləri daha güclüləri ilə, köhnə tipli yağ açarları müasir, zamanın tələblərinə cavab verən eleqaz, vakuum açarlarla əvəz edilib. Mövsümi tədbirlər planına, həmçinin illik plan-qrafikə əsasən bütün işlər ardıcıllıqla, vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilib”, – deyən “Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsinin məsul işçisinin Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində, o cümlədən şəhərətrafı YGEŞR üzrə bir sıra tədbirlər reallaşdırılmışdır.
Görülən işlərə nümunə olaraq, 500 kV-luq 2-ci “Abşeron” hava xəttinə (HX) yuxarıdan baxış keçirməklə xətt armaturlarının dəyişdirilməsi, bir aralıq dayaqda ildırımötürücü trosun təmiri, bir anker dayaqda izolyatorun yenilənməsi və digər işlər göstərilə bilər. Həmin bu dövrdə YGEŞ-in xidməti ərazisində olan 330 kV-luq 1-ci “Abşeron” HX-nin bir dayağında ilgək (şleyf) və bir neçə dayaqlar arası naqillər təmir edilmiş, izolyatorlar yenilənmiş və digər işlər görülmüşdür.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 330 kV-luq 8-ci “Abşeron” HX-nin iki, “Xaçmaz” HX-nin ondan artıq, 220 kV-luq 2-ci “Zabrat” HX-nin dörd dayağında da həyata keçirilmişdir. Müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-luq 3-cü və 7-ci “Sumqayıt”, 1-ci və 2-ci “Sənaye Qovşağı”, “Ceyranbatan” və digər bir neçə HX-lərdə xeyli sayda dayaqlararası aşırımda naqillərin dəyişdirilməsi və eyni zamanda həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlığını daha da möhkəmləndirmişdir.
110 kV-luq 1-ci “Xırdalan” HX-nin dayaqlar arası 44 aşırımında naqillərin yenilənməsi işlərinə başlanılmış və bu işlər hesabat dövründə də davam etdirilmişdir. Ümumiyyətlə, hazırda işlərin 60 faizə yaxın hissəsi yekunlaşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, müəssisənin bütün struktur bölmələrində könüllü yanğın dəstələri yaradılmış və yanğına qarşı qəza məşqləri keçirilmişdir.
Yarımstansiyaların ərazisi və EVX-lərin dayaqlarının ətrafı qurumuş otlardan, trassası isə yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Yaz-yay mövsümü ilə əlaqədar bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağlı çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir. İldırımlı mövsümlə əlaqədar tədbirlər planı hazırlanmış və digər qabaqlayıcı tədbirlər də görülmüşdür.
Sonda onu da qeyd edək ki, enerji təchizatının dayanıqlığının təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.
Xatırladaq ki, təməli 1964-cü ildə qoyulmuş “Sumqayıt Yüksəkgərginlikli Elektrik Şəbəkəsi” Sumqayıt regionu ilə paralel olaraq, ölkəmizin şimal bölgəsinə, Abşeron yarımadasının bir hissəsinə, eləcə də Şamaxı-Qobustan (Mərəzə) rayonlarına elektrik enerjisinin ötürülməsini həyata keçirir.

REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENETD IN TIME AND WITH QUALITY
"As in all spheres of social and economic life of the country, in the area of ​​electrical work energy recovery is well underway." Sumgait High Voltage Electric Networks "LLC in towns and villages with the balance of substations, industrial facilities, taking into account the growing development of the main substations, transformers, some of the most powerful, the old type oil circuit breakers, circuit breakers to meet the challenges of time, the vacuum was replaced. Seasonal action plan, as well as the sequence of all the works in accordance with the annual schedule, were implemented in a timely manner, "- said "Azerenergy" JSC responsible officer of electricity transmission department According to the press service of the company, during the last three months of the year the issue of the enterprise, including activities carried out in a number of suburban.
As an example of the work done 2nd 500 kV "Absheron" in the air line (TL) at the top of its line of reinforcements, changing lightning rope is an interim repair, repair and other works can be displayed on the anchor is an insulator. Territory HVEN service during this period 1 to 330 kV "Absheron» TL stands in the loop (daisy) and several towers were renovated between conductors, insulators, and other studies have been conducted to date.
It should be noted that a similar repair 8th 330 kV "Absheron» TL two, the second "Khachmaz" TL by more than 220 kV "Zabrat» TL conducted in four bearings. 110 kV belonging to the 3rd and 7th "Sumgait", the 1st and 2nd "Industrial the Interchange", "Absheron" and several other major costs TL replacement of span wires and at the same different types of repair work carried out on the strengthening the stability of the transmission system.
1st 110 kV "Khirdalan" the TL-44 pass from the stands, and this work has begun work on updating the cables during the reporting period. Overall, 60 percent of the work has been completed.
It should be noted that other objects, as well as the issue of fire safety in the spotlight constantly. So, in the groups of volunteers fire departments and fire the entire structure has been training accident.
The area around the dry grass, piles of substations and transmission lines, and the trail was cleared of green mass. The spring-summer season and all the fat-containing electrical equipment checked the oil level has been brought down to normal levels. At the same time, oil in the bottom of the gravel containing fat were replaced by new equipment clean gravel. Thunder season, an action plan was developed and other preventive measures.
Finally, it should be noted that the work to ensure the sustainability of energy supplies is in full swing.
The Foundation was created in 1964, "Hight Sumgait Electric Network" Sumgayit region in parallel with Shimal region of the country, part of the Apsheron Peninsula and Shamakhi, Gobustan (Maraza) transmits power to the regions.